Тройка със сирената реши дербито в Ботевград

13 Октомври 2018, 20:11
(0) (1)
Прочетена: 2189 2

Рилски спортист записа драматична победа срещу Балкан с 90:89 в дербито на кръга в мъжкото първенство. Двата тима предложиха много зрелищен и драматичен сблъсък на зрителите в „Арена Ботевград“, а победителят бе определен след тройка със сирената на Дерек Райт.

В следващия кръг Балкан гостува на Академик в Правец, докато Рилски спортист приема Берое. Преди това обаче и двата тима имат мачове от ФИБА Къп – съответно срещу АЕК Ларнака и Варезе.

Двубоят започна с леко предимство на гостите, но „зелените“ изравниха за 7:7 след седем поредни точки на Мирко Мулалич. Рилски спортист обаче отново взе инициативата и поведе със 17:10, което принуди Небойша Видич да вземе прекъсване едва четири минути след началото. След него домакините скъсиха дистанцията само на три точки, но след серия от 11:2 гостите от Самоков водеха с 28:16 след десет минути игра. Много силно стартираха Джейлън Дженкинс и Тони Гуджино, които само за тази първа четвърт вкараха съответно 9 и 8 точки.

През втория период домакините постепенно започнаха да влизат в ритъм и на няколко пъти намаляваха разликата до 3 точки. Секунди преди края на първото полувреме Танксли Ефианай доближи Балкан само на точка от своя съперник с атрактивна забивка, като резултатът на почивката бе 44:43 в полза на Рилски спортист.

С кош на Брет Роузбъро „зелените“ поведоха за първи път в срещата непосредствено след паузата. Последваха оспорвани минути, в които играта вървеше кош за кош. В края на частта обаче гостите направиха нова силна серия, този път от 13:2, и преди решителната четвърт поведоха с 67:59.

Рилски спортист отново дръпна с двуцифрен аванс в началото на последната част. Отговорът на Балкан не закъсня и след 13 безответни точки баскетболистите на Небойша Видич върнаха интригата в срещата. Повече от четири минути Рилски спортист бе без кош, преди серията на „зелените“ да бъде прекъсната от Златин Георгиев. Драмата продължи до последно, като на няколко пъти имаше размяна на водачеството. Балкан поведе с 2 точки секунди преди края, но тройка със сирената на Дерек Райт донесе успеха на Рилецо.

Джейлън Дженкинс направи поредния си отличен мач за Рилски с 19 точки и 13 борби. Райт завърши със 16 точки, а всички титуляри на гостите отбелязаха по 10 и повече точки.

За Балкан по 15 точки регистрираха Микейл Хопкинс и Брандън Браун, като първият овладя и 11 борби, а Браун направи 8 асистенции. 14 точки и 6 асистенции записа Венци Петков.