180 хил.лв дивидент плаща Троянското ВиК, а "ВиК Бебреш" изостава с 30-те хил.лв.
Годишен дивидент от 180 хил.лв е заплатило за 2013 г. общинското ВиК”Стенето” в град Троян. Общински съвет Ботевград също гласува решение през 2012 г по предложение на кмета Георги Георгиев, според което „ВиК Бебреш” се задължава да внесе годишен дивидент от 30 хил.лв. До този момент няма информация това да е направено. През месец март 2013 г. бившият управител Гачо Гачев обяви, че такъв дивидент не е внасян, тъй като дружеството е извършило разходи за ремонтни дейности.
На пресконференцията вчера със 7 общински съветници от опозицията стана ясно, че сумата от 30 хил. лв няма как да бъде внесена като дивидент, тъй като общинската фирма е пред фалит. Трима от тях - Иван Гавалюгов, д-р Марияна Горгачева и Филип Филипов посетиха на 9 юни Троянското водно дружество с намерение да получат обмяна на опит с тамошния управител Тонимир Гечев. Причината за посещението е обслужваното население в двете общини, които са със сходни параметри - в Ботевград - 35 хил. души, а 32 хиляди е броят на обслужваното население от ВиК Троян.
Услугите на ВиК се делят на три вида - водоснабдяване, отвеждане на отпадни води и пречистване на отпадни води, припомни Гавалюгов, който изнесе сравнителна характеристика за дейността и финансовите показатели на двете общински дружества пред местните медии. Общата цена за трите услуги във ВиК „Стенето” е 1.24 лв без ДДС. По негови думи ВиК Ботевград начислява с 20% по-висока цена за тези три вида услуги към населението до 1 май 2014 г. - 1,01 лв без ДДС.
По отношение на реализираните приходи за 2013 г.на двете водни дружества, съветникът представи конкретни данни, съответно за Троян и Ботевград, както следва:
Фактурираното количество вода - 2 млн.кубика (Троян) срещу 1 280 хиляди кубика (Ботевград).
От услуга водоснабдяване - 1 840 000 лв. ВиК Троян, а ВиК Бебреш 836 хил.лв.
От услугата пречистване на отпадни води - 661 хил.лв. срещу 304 хил.лв.
Цената за пречистване на отпадни води в Троян е 0,17 лв, а в Ботевград 0,22 лв. за услуга , която не се извършва. Отвеждане на отпадни води - 0,06 лв в Троян, а в Ботевград е 0,14 лв.
Финансовият отчет на ВиК”Стенето” за 2013 г показва 2 600 000 лв.приходи. Гавалюгов изрази мнение, че за разлика от Троян, Ботевград е с по-развита икономика и промишлените предприятия са основни потребители на ВиК услуги. Освен това той подчерта, че услугата пречистване на отпадни води в Ботевград не се е извършвала реално. В Троян работи Пречиствателна станция за отпадни води от 2004 г.
От изнесената информация става ясно, че в инвестиционната програма на Троянското ВиК, от собствени приходи са съсредоточени около 4 млн.лв. Със собствени средства водното дружество в Троян е извършило капиталови разходи за 2013 г. в размер на 508 хил.лв., които са съсредоточени изцяло за подмяна на водопровода и канализацията на територията на общината. Общата сума до момента за извършване на тази дейност възлиза на над 2 700 000 лв. В Програмата за обновяване на ВиК структурата са отчетени разходи в размер на 151 хил.лв. , 1 550 000 лв пък са съсредоточени в технологични мощности. Освен това ВиК ”Стенето”плаща ежегоден дивидент на Общината, като за 2013 г той е в размер на 180 хил.лв.151 хил. лв са издадени фактури от отчетени водомери, посочи още Гавалюгов на база дадените данни от г-н Гечев. 1729 пък е борят на монтираните нови водомери. Над 92% е събираемостта на дължимите суми от потребление, което е учудило до голяма степен нашите съветници в предвид на това, че Ботевградското дружество има несъбрани вземания от около 1 800 нередовни платци. Троянското водно дружество е постигнало този висок ръст на събираемост, спазвайки една проста политика - изчакват 3 месеца, след което на длъжниците се предлага гъвкаво разсрочено плащане, обясни Гавалюгов. След този срок се пристъпва към прекъсване на услугата и незабавно завеждане на изпълнително дело. Това има възпитателен ефект, коментира общинският съветник.
Над 30% са несъбраните задължения на "ВиК Бебреш" в годините назад, сочат данните, качени на сайта на ДЕКВР. От отчета за 2013 г става ясно, че Ботевградското ВиК е фактурирало вода за 1 280 000 кубика. Получените приходи са в размер на около 840 хил.лв. Какви са причините за тази висока несъбираемост е само един от въпросите, които от опозицията са поставили в Докладната записка в общо 11-те запитвания към водния шеф във Ботевград - Радослав Наков. По думите на Иван Гавалюгов подадените данни от „ВиК Бебреш” в ДЕКВР са некоректни. Той каза, че съветниците имат основания да не се доверят на казаното от кмета Георги Гоергиев на последната сесия, че във водопреносната мрежа влизат около 700 до 900 хил. кубически метра ежемесечно , а според отчета се фактурират около 100 хиляди. ”Това означава загуби от над 80%”, коментира Гавалюгов. Той изрази мнение още, че водата, доставена от „Напоителни системи” не се заплаща от „ВиК Бебреш”, тъй като към момента няма действащ договор между двете страни. Последният такъв е изтекъл през 2012 г. За сравнение той посочи, че троянското дружество заплаща за водоснабдяване около 200 хил.лв. и закупува вода от ВиК-тата в Ловеч,Априлци. „Едно общинско ВиК в една по-бедна община като Троян, може да се развива добре и да подменя със собствени средства инфраструктурата, защо това да не се случи и тук в Ботевград. Някой в крайна сметка трябва да поеме отговорността. Ние искаме коректно да изслушаме сегашния управител и да окажем ако трябва някаква помощ”, обобщи Иван Гавалюгов.
По време на вчерашната пресконференция адв. Христо Якимов посочи, че Общината не подпомага водното дружество, а до момента е подменена две трети от водопреносната мрежа в община Троян със средства на водното дружество. Това е основната причина, поради която потреблението на питейна вода става директно от чешмите. От 15 години управител на ВиК”Стенето” е Тонимир Гечев. По време на срещата с медиите стана ясно, че в кабинета му има напълно автоматизирана система за управление на целия ВиК цикъл в община Троян, посочи Филип Филипов. От монитор се контролират всички резервоари, всички помпи и цялото подаване на вода. Отделно диспечер регистрира за възникнала авария.
Средносписъчнит състав на ВиК „Стенето” е 87 човека, а производителността на труда на база реализирани приходи на лице заето във фирмата е 37 273 лв.Във „ВиК Бебреш” работят 111 човека , а показателят за производителност на труда Гавалюгов посочи, че е в порядъка на 16 хил.лв. „Това показва два пъти по-висока производителност в Троянското ВиК”, обобщи съветникът.
По повод предложеното съкращение на персонала в Ботевградското водно дружеството адв. Якимов коментира, че не може да се съкращават специалисти по строителството и после да се търсят външни изпълнители на по-висока цена, които освен изработеното, ще си начислят печалба. "Това е още един начин да се източва ВиК”, заяви още адв. Якимов.
Източник: balkanec.bg
вместо да казвате кой какво е направил в други градове направете нещо свястно в ботевград докога ще ползваме тази мътна вода да не говорим че налягането е много слабо
е те ако пуснат по-високо налягане тръбите се пръскат от аварии като пуканки
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
ама това, което е изнесено в статията,е предназначено за тоя, дето толкова години управлява ВиК-първо лично, а после зад кулисите.той да се учи.От него очаквайте чиста вода на входа и пречистена на изхода и нов водопровод
dividenta 30000 e vnesen