Ако работите в празничните и почивни дни – Заповед за извънреден труд и минимум двоен надник
За работа на официален празник се полага минимум двойна надница. Когато положеният от работещите труд е и извънреден, той също се заплаща със 100% увеличение. Това напомнят от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) във връзка с предстоящите коледни и новогодишни празници. Оттам посочват, че според Кодекса на труда официални празници са 24, 25 и 26 декември и 1 януари.
При това положение, ако сте на работа на тези дати, трябва да получите минимум двойно заплащане за труда си.
Тази година 31 декември се пада в делничен ден – вторник. Не е официален почивен ден и ако работите на този ден, не ви се полага допълнително заплащане, както и допълнителен почивен ден. За 1 януари – Нова година се полага двоен надник.
Когато работят в празнични и почивни дни, работниците и служителите трябва да имат писмени доказателства за това, информират още от инспекцията. Такива са заповедта за възлагане на извънреден труд, с която трябва да са запознати поне 24 часа по-рано, или поименният график, който се изготвя за целия период на сумираното изчисляване на работното време.
В случай че се съгласят да работят на празниците срещу устна уговорка, работещите ограничават възможността си да докажат положения труд и съответно да бъдат защитени правата им, предупреждават от ГИТ.
Източник: focus-news.net
Да това е така , но феодала работодател то дори и в частния сектор това не важи. А каква е причината - работи ,работи. То се знае ,че който работи през почивни дни и празнични а и полагане нощен труд от 22ч до 06ч сутринта тарифата е друга.Много хора работят по изготвен график ,но и много работят на редовна седмица. Изводите - 80% от работодателите не го спазват това!
При граждански договор, важи ли това правило?