Петък, 29 Ноември 2024, 00:34

Актьорът Симеон Владов: „4-те години в гимназията бяха вълшебни”

25 Март 2012, 10:32
(0) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 5415 4


Поетично-музикален спектакъл ”Любов и пламък в бяло” представиха актьорът Симеон Владов и композиторът Росалин Наков вчера в 17ч. в Малкия салон на Читалище „Хр. Ботев”. Спектакълът е съвместна инициатива с ПМГ”Асен Златаров” по повод  второто мероприятие от поредицата събития, свързани с тазгодишното честване на 100 години гимназиално дело в Ботевград. Кулминацията на годишното честване ще бъде през ноември, заяви директорката Даниела Колева. През месец май се предвижда друга среща с възпитаници на учебното заведение от сферата на духовността, науката, изкуството и културата.
Музикално-поетичната програма  бе представена под формата на лирическа импресия и бе специален поздрав и израз на уважение към всички дами-бивши възпитаници на гимназията и настоящи нейни учители, както и дами, реализирали се в различни сфери на живота. В продължение на един час актьорът и композиторът приковаха вниманието на публиката със стихове от българска и световна любовна лирика и музика от световноизвестни филми, песни на известни певци, както и авторска инструментална музика. Сред песните , които представи Симеон Владов бяха хитове на Елтън Джон, Орлин Горанов, „Сигнал” и много други.
Актьорът Симеон Владов е визпитаник на ПМГ”Акад. Проф. Д-р Асен Златаров” Ботевград. Той е един от най-известните и любими гласове в телевизионния и радио ефир. Носител на наградата „Глас на радио N-JOY”, както и на наградата „Златен глас”. На зрителите е познат напоследък като озвучителен актьор във филмовата поредица” От местопрестъплението Маями”. Предстои му работа по новите серии от новия сезон на филма.
Росалин Наков е известен композитор и пианист. В момента работи много с деца. Носител е на редица престижни награди от български и международни конкурси. Сред тях са  „Златният Орфей” ,„Бургас и морето”, и др.
Автор е на песни,  включени в репертоара на едни от най-известните българдки изпълнители като Орлин Горанов, Кристина Димитрова, Маргарита Хранова, „Сигнал” и много други. Автор е  на музика за телевизионни и театрални продукции.
След музикалната програма започна официалната среща-разговор на бивши и настоящи възпитаници на ПМГ , която е по повод женския месец март. Това  каза дванадесетокласничката Ваня, която приветства с добре дошли всички присъстващи и благодари на актьора Владов и композиторът Наков от името на публиката и гимназията.  Ръководството на учебното заведение организира срещата именно с дами, допринесли за утвърждаването на заслужилия авторитет на ПМГ не само в региона, но и в цялата страна, дори извън нея. Разбира се за този авторитет заслуги имат не само дамите, каза водещата на тържеството Ваня. В класните стаи на Гимназията са се изградили като личности, много млади господа. Тя е ръководена през годините от изключителни педагози мъже. Един от нейните възпитаници е именно актьорът Симеон Владов.
След спектакълът водещите Ваня и Кристиан подканиха гостите да споделят своите впечатления от гимназията. Голяма част от присъстващите бяха учители, които преди това са завършили учебното заведение. Затова и първият въпрос бе към тях ; ”Коя сила Ви кара да се връщате отново към училищната скамейка, независимо от коя страна?”. Първа на въпросите на учениците отговори една от най-уважаваните учителки в Ботевград – Николина Тошева „ За да стана учителка ми беше много трудно. Имах голямото щастие  да завърша ботевградската гимназия и да стана учителка представете си кога- през 1942 г.”, каза с огромно вълнение бившата учителка по история. Първият й урок е за Цар Иван Шишман. „Работех с дълбоко чувство на отговорност. Тревожех се за моите ученици, защото те идваха пеша от Врачеш, Литаково, Скравена. Тези деца бяха жадни за знания. Трябва да ви кажа, че ученик от нашата гимназия няма провален. Това ме удовлетворява”,Тя благодари за поканата и сподели, че рядко е изживявала такива красиви моменти. Накрая тя каза, че има неща, които не понася, например не обичала да й се пее на английски език, затова  пожела на присъстващите „Учете и знайте български”.
Водещите бяха любопитни да узнаят отговорите и на още много въпроси като:” С какво Гимназията Ви е помогнала за настоящата реализация?”, „Какво направихте за Гимназията като нейни възпитаници, а после като завършени личност?”, „Какво трябва да се промени в образователната система?”, към присъстващите лекари в салона -„Кой и кога Ви мотивира да спасявате човешки животи?” и най-интересния въпрос бе свързан със съкровени спомени от гимназията.
Един от нейните възпитаниците  е именно актьорът Симеон Владов. Той сподели, че в Гимназията е имало художествена самодейност и тъй като той е бил решил да стане актьор още в прогимназията, именно в Гимназията тази негова мечта се е затвърдила. Актьорът обясни, че е участвал във всички художествени дейности . По негови думи 4-те години, прекарани  в това училище са били вълшебни и най-хубавите му спомени са свързани с гимназията. Той не пропусна да назове имената на своите учители -класният ръководител  Радка Цанова, учител по биология, Ирен Панчева по френски език и други. „Аз обичам всички мои учители и те мен обичаха”,
„Гимназията ни даде един борбен дух и увереност да вървим напред, една среда от незаменими  приятели и учители” каза арх.Дора Николова. Тя  сподели свой съкровен спомен, свързан с учителката Николина Тошева, която не е разрешавала носенето на модерните за тогавашното време три-четвърти чорапи. Тя сподели как чрез хитрост са успявали да заблудят учтелката и това предизвика усмивки в салона. Арх. Николова обаче призна, че именно  благодарение на строгото възпитание на г-жа Тошева е  реализирала мечтите  си.
Заслужилият краевед Симеонка Влайкова, също възпитаник , а после дългогодишен учител в гимназията сподели, че през двете години в които е писала книгата „Златаровската гимназия” е била с непрекъснати спомени за личности свързани с нея. Тя приветства г-жа Тошева, която също е била нейна учителка. За своята класна ръководителка Цветана Романска казва, че е омайвала учениците с хубавия си руски език, с външния си вид и своята интелигентност. За своя директор Петър Цончев тя казва, че е бил строг математик, но много справедлив. Именно тогава гимназията е била национален първенец по благоустрояване и хигиенизиране, допълни Симеонка Влайкова. Като учителка тя си спомни, че Зоя Багелейска е една от първите й ученички и с умиление посочи на кой чин е седяла. „Приносът, който гимназията остави  в културния живот на града е незаменим. Това бяха рецитали, спектакли, театрални постановки” каза накрая г-жа Влайкова.
Ирен Панчева сподели, че красотата и магията  е дошла именно тогава , когато е станала учителка в ПМГ и се е срещнала очи в очи със всички свои учители вече като тяхна колежка. В диалог със Симеон Владов тя си спомни, че когато е бил нейн ученик, той е седял първо на първия чин, след това на втория. Тя сподели, че винаги за нея е било удоволствие да се срещне с бивши свои ученици. Според нея учителите в днешно време трябва да имат зрънце в душата си, за да бъдат обичани от своите ученици.
Празничната вечер завърши с коктейл за всички дами. Книгата „Златаровската гимназия” на Симоенка Влайкова бе предоставена на вниманието на всички присътващи.

Източник: balkanec.bg

Коментари (4)

  • Отговори (0) (0)
    1. добавен от: Анонимен 25 Март, 13:01

    ...приковаха вниманието на публиката със стихове от българска и световна любовна лирика и музика от световноизвестни филми...!? :uups:

  • Отговори (0) (0)
    2. добавен от: Анонимен 25 Март, 13:07

    Първа на въпросите на учениците отговори една от най-уважаваните учителки в Ботевград – Николина Тошева?! :uups:

  • Отговори (0) (0)
    3. добавен от: Анонимен 26 Март, 22:20

    Гимназията е едно невероятно училище, което и до днес си остава такова. Атмосферата в нея е нещо необикновено, поне беше допреди 20 години.

  • Отговори (0) (0)
    4. добавен от: Анонимен 26 Март, 22:21

    Дано младите днес запазят хубавото

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (12)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (102)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (17)
70% Complete
Искам алтернативно решение (4)
70% Complete