"Арена Ботевград" е най-добрият спортен обект за годината
За 13-и пореден път конкурсът „Сграда на годината“ направи преглед на най-хубавите сгради на България през изтичащата година. Конкурсът е под патронажа на МРРБ със съдействието на браншовите организации в архитектурата, инвестиционното проектиране и строителството. В него участваха 77 новоизградени или реконструирани публични и частни проекта, завършени през 2014 г., те бяха оценени от жури от 27 водещи експерти и представители на бизнеса и културата с председател Деница Николова, зам.-министър на регионалното развитие. Отличените сгради бяха обявени на галацеремония на 10 декември.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова връчи наградата в категорията "Индустриални проекти - технологично обновление и разширение" на Серж Смит, изп. директор на "Италчименти Груп България" за реконструкция на инсталация за клинкер и цимент на "Девня цимент", за изпълнител - на Уанг Бин, изп. директор на Си Би Ем Ай кънстракшън, за проектант на Марин Йорданов, изп. директор на "И Кю И България". Много сме щастливи, че успяхме да изградим в изключително кратки срокове най-високата индустриална кула в България с помощта на отличните български професионалисти и получаваме тази престижна награда от министър Павлова, която направи и първата копка на обекта през 2012 г., заяви Уанг Бин.
Столичният кмет Йорданка Фандъкова и зам.-кметовете Ирина Савина и Мария Бояджийска получиха няколко отличия за София. В категорията "Сгради паметници на културата" на първо място е столичната Централна минерална баня в столицата, адаптирана за музей за история на София. Специална награда за принос в изграждането на екологична инфраструктура беше дадена на Инсталация за биологично третиране на площадка „Хан Богров”. Националният музеен комплекс в София (известен като "Българският Лувър") е отличен при "Сградите - съвременна културна инфраструктура", наградата получи зам.-министърът на културата Бони Петрунова. В категорията "Социална инфраструктура" е отличено новото детско заведение „Зайченцето бяло” в с. Герман край столицата. Като пример за успешно усвояване на европейско финансиране беше дадена столичната инсталация за биологично третиране, реализирана по ОПОС и със заем от ЕИБ, изтъкна кметът Фандъкова. Столична община беше отличена и с грамота за инвестиции в подкрепа на „Визия за деинституционализация на деца в неравностойно положение” за „Център за настаняване от семеен тип, район Връбница” и „Защитено жилище в ж.к. Дружба 1”.
Таня Христова, кмет на община Габрово, получи специалната награда за принос в развитието и опазването на културно-историческото наследство и иновативен подход при представяне историята на габровската индустрия за Интерактивен музей на индустрията.
Две отличия получи от името на община Пловдив получи от името на община Пловдив Димитър Кацарски, зам.-кмет, за Античен стадион на Филипопол - специална награда за ревитализация в конкурса и наградата на публиката. Античният стадион на Филипопол бе избран в онлайн гласуване - от общо подадени онлайн 12 427 гласа за 77 сгради за Античния стадион на Филипопол са гласували 3 623.
Три награди отидоха в община Русе. Специалната награда за научноизследователски център получи „Канев Център” при Русенски университет „Антгел Кънчев”, получена от ректора проф. Христо Белоев. "Екомузеят" на община Русе получи специално отличие и грамота в категория "Сградите - съвременна културна инфраструктура", връчени на зам.-кмета Димитър Наков. "Доходното здание" в Русе беше отличено от проекта „Емблематичните сгради на България” с подкрепата на "Алфа банк", който има за цел да популяризира 12 знакови сгради от миналото на България. След кампанията за възстанояване на Боянската църква през 2006 – 2008, както и възстановяването на музея „Колю Фичето” през 2010 г. тази година конкурсът "Сграда на годината" подкрепи проекта „Емблематичните сгради на България”.
Специалната награда за иновативен подход при интерпретиране самобитността и високата културно-историческа ценност на Средновековен манастирски комплекс „Св. Анастасия” получи община Бургас, отличието беше връчено на Атанаска Николова, зам.-кмет на общината.
Георги Козарев, кмет на Пещера, взе от името на общината наградата в категорията "Градска среда и ландшафтни паркове" за проекта за реставрация на античната крепост „Перистера”.
Кметът на Ботевград Георги Георгиев получи отличието за най-добър спортен обект за годината - „Арена Ботевград”, в конкуренцията на новите спортни зали в Нова Загора, Сливница и Свиленград.
Владимир Георгиев, кмет на община Самоков, получи плакет за инвестиции в подкрепа на „Визия за деинституционализация на деца в неравностойно положение” за „Център за настаняване от семеен тип”. Община Варна също беше отличена с плакет за инвестиция в образователна инфраструктура за целодневна детска градина „Жирафче”. Стара Загора получи плакет за инвестиции в образователна инфраструктура и градска среда за „Целодневна детска градина”, „Преустройство на ЦДГ 5 и обществен център за ранно детско развитие” и „Реконструкция на централен покрит зеленчуков пазар”.
При "Обществените сгради с бизнес предназначение" победителят е "Инфинити Тауър", "Теленор България" получава награда за иновативна концепция при трансформация на работна среда.
Германският инвеститор "Витте Аутомотив" е отличен за завода за електронни и механични части за автомобилната индустрия в Русе в категорията "Производствени и логистични сгради".
"София Ринг Мол" е на първо място в "Търговски сгради".
В категорията "Сгради образование" победител е Американско-английската академия с новия си учебен комплекс край село Лозен.
При жилищните сгради отличена е жилищна група от редови еднофамилни къщи с инвеститор „Асентив Мениджмънт”.
В категория "Хотели и ваканционни комплекси" победител е ВИП апарт хотел „Аполония Ризорт”, при "Сгради здравеопазване" - болничен комплекс Пълмед в Пловдив.
В категорията "Сгради с елементи на зелена архитектура" победителят е Сграда 1 от Логистичен парк „Ист Ринг” в София.
Източник: balkanec.bg
Chestito!
Браво на кмета !Това е най-доврия кмет!
що не плювате сега бе пишешти глупаци.хората отван го оценяват а ние от града не
Плюенето е типично за няколко човека, които избиват комплекси и обиждат наред и в двата сайта. Кметът има много позитиви, въпреки че понакога като всички хора греши. Наградата обаче е показателна за успеха му. Нека по-често виждаме хубавите неща - без значение кой ги прави - управляващи или опозиция.
Ближете задника на кмета – 1,2,3 и 4 ! Да ви е сладко!
Никой,нищо не ближе,това е истината за кмета! И понеже сте сковани от злоба,невиждате....
Залата като съоръжехие е нещо прекрасно и затова е оценена.Но какво следва след това. Как ще се подържа като се оказа .че общината няма средства за това,не може да се напълни със съдържание понеже за разлика от залата в Самоков няма ни хотел ни тренировачно игрище ни ресторант и затова всички ходят в нея а нашата прекрасна е празна.За информация на пишещите по горе ще кажа,че мислещите кметове първо правят разчети понеже го могат преди да построят как ще го подържат и тогава провят нещата.Тук първо се строй а после се чудим какво да правим така е с пречиствателните станци и те затова не работят сега със залата.Чакам коментара на 1, 2 ,3 ,4,6.
Поздравления №7. Останалите три построени зали по споменатите причини ,че се е мислило преди строежа са с по скромни размери.Зала с такъв капацитет по световните стандарти се строй в градове с над 50000 жители.
само не разбрах кой е архитекта. по нашата кабелна показваха един, сега виждам съвсем друг. нещо и там не са в ред нещата