Балкан беше близо до чудо в Германия, но записа пета поредна загуба

13 Декември 2023, 22:42
(1) (0)
Прочетена: 1585 31

Шампионът Балкан допусна пета поредна загуба във всички турнири през този сезон, и бе близо до голяма победа в Германия, но ”зелените” отстъпиха в гостуването си на Гьотинген със 70:76 (17:22, 14:20, 22:17, 17:17) в турнира за ФИБА Къп.

Така по този начин тимът на Петър Златанович се намира на последното място с баланс 0-2, докато лидер в групата е испанският Билбао, който е следващият съперник на Балкан.

Ботевградчани бяха без двамата си американци на гардовите позиции - Девин Харис и Майкъл Диксън, които имаха проблеми с визите и не отпътуваха с отбора за Германия, но въпреки тяхната липса тимът показа силно представяне срещу труден опонент.

Петър Златанович реши да започне с двамата си млади гардове в лицата на Георги Герганов и Илиян Пищиков, които замениха проблемните Девин Харис и Майки Диксън. Гьотинген отвори мача със серия от 10:3 в своя полза, но след това ботевградчани също започнаха да вкарват с кошове на Димитър Димитров и Йонас Зохоре за 12:8. Германците обаче отговориха с още една силна серия, този път от осем поредни точки, за да се измъкнат напред с двуцифрена преднина при 20:8. След прекъсването Балкан отново намери начин да смъкне изоставането си, изцяло благодарение на Йордан Минчев, който влезе от резервната скамейка и отбеляза бързи пет точки за 20:13. До края на първата част Балкан съкрати още две точки от изоставането си и така резултатът вече бе 22:17 след първите 10 минути

Отборът на Петър Златанович продължи устрема си и в началото на втората част, когато направи разликата само две в полза на Гьотинген при 22:20. Нивото на игра от първите минути на домакините спадна драстично, а от другата страна Балкан наказваше съперника с хубави пресечки, най-вече на Георги Герганов, който вкара за 25:24. Германците отвърнаха на удара за 30:24, преди Мартин Сотиров да реализира тройка за 30:27 в средата на втория период. Постепенно обаче отборът на домакините се стегна и възстанови двуцифрения си аванс, благодарение на повишеното ниво на агресия в нападение и натрупаните нарушения на съперника - 39:29 след успешни фалове на Грант Античевич. В самия край на първото полувреме Гьотинген повиши дистанцията с още една точка, като двата тима се оттеглиха на почивка при 42:31.

Балкан не можа да стопи нито точка от изоставането си след първите две-три минути игра, като вместо това Гьотинген вдигна аванса си до 13 при 49:36. Все пак ботевградчани не отстъпваха и продължаваха да се борят срещу по-класния си опонент и благодарение на Пищиков и Минчев тимът намали дефицита си до девет точки при 53:44. Николай Грозев също се включи силно от пейката с тройка, чрез която Балкан скъси своя пасив до осем при 55:47 с оставащи около три минути до края на третата четвърт. Герганов продължаваше да прави изключително силен двубой, като той записа последните четири точки за четвъртината, за да доближи своя отбор на само шест разлика при 59:53. Балкан дори имаше възможност да скъси още повече разликата, но Йонас Зохоре пропусна два наказателни в последните секунди на периода.

Зохоре се реваншира в началото на последната четвърт, когато откри гонитбата с две точки за 59:55. Нова тройка на Грозев скъси дистанцията до едно притежание при 61:58, а след това Зохоре вкара веднъж от линията, за да направи резултата 61:59. Идентична разлика се запази при преполовяването на частта, когато Гьотинген водеше с 63:60, преди Йордан Минчев да изравни със страхотна тройка. За съжаление, след това "зелените" пропуснаха шанс да излязат напред, при което домакините отговориха с минисерия от четири поредни точки, за да си върнат преднината при 67:63. Зохоре върна две точки за Балкан, но защитата на тима не можеше да опази свръхбързия Гибсън, който бе точен за 69:65 с оставащи около две минути на часовника. Балкан отново се залепи зад противника си при 69:67, когато Мартин Сотиров имаше възможност да донесе точка аванс на ботевградчани, но пропусна от тройката. В следващата атака Зак Енсмингер не пожали българския първенец и реализира тройка за 72:67 с оставащи 80 секунди на таблото. Балкан допусна грешка, а Енсмингер продължи наказателната си акция с успешен пробив за 74:67.

Най-резултатни за Балкан бяха Йонас Зохоре и Йордан Минчев, като и двамата реализираха дабъл-дабъл с 13 точки и 12 борби, а българският национал се отчете с 13 точки, 10 борби и 5 асистенции. Мартин Сотиров отбеляза също 13 точки.

Ключови думи: БК Балкан