От 1-ви януари следващата година свогенци ще плащат по-високи местни данъци и такси. Това става ясно от предложение на кмета Емил Иванов до общинския съвет. Според Иванов идеята на тези промени е да се увеличат собствените приходи на общината с цел изпълнението на общинския бюджет и общинския план за развитие. От общината предлагат да бъдат вдигнати най-популярните данъци, които засягат всяко домакинство - данъка върху недвижимите имоти, данъка върху превозните средства, патентния данък и туристическия данък. Според кмета Иванов данъчните оценки в общината са в пъти по-ниски от тези в съседни градове, което рефлектира и до по-ниски постъпления в общинския бюджет.
25% по-висок данък върху недвижимите имоти предлагат от общината. Данъкът скача от 2 на 2.5%. Данъкът за леките автомобили се вдига с 10%. Патентният и туристически данъци също се повишават. Според изчисленията, предложени от кмета Емил Иванов, вдигането на ДНИ ще влее в общинския бюджет приход от 72 595 лв., които ще могат да бъдат разходвани за текущи финансови нужди на общината. По-високата ставка ще осигури допълнителни средства през 2016 г., необходими за съфинансиране на европроекти и погасяване на наложените финансови санкции по вече изпълнените и отчетени проекти – се казва в предложението на общината. Освен данъците от общината вдигат и таксите за технически услуги, предоставяни от общината. Според изчисленията увеличаването на цената на техническите услуги ще влее допълнително близо 6 хиляди лева в общинския бюджет.
Смятам, че това е драстично увеличение без обосновка – коментира за
balkanec.bg общинският съветник Веселин Запрянов. По-добре да се насочат усилията към подобряване на събираемостта на данъците, а не към тяхното увеличаване – допълни Запрянов.
Вдигането на данъците само по себе си като единствен акт за пълнене на общинските бюджети не е справедливо спрямо гражданите – коментираха от БСП.
Докато държавните разходи в държавния бюджет през 2016 г. растат с над 2 млрд. лв., то трансферът към общините ще удари историческото дъно. Той ще бъде едва 5.1% спрямо брутният вътрешен продукт и 13.4% спрямо консолидираните държавни разходи, сочат данните на финансовото министерство. За сравнение, през 2014 г. трансферът към общините беше близо 6% от БВП и 16.7% от консолидираната фискална програма (КФП).
Определянето на местните данъци и такси е политика на общините и реално почти единственият им инструмент за генериране на по-съществени местни приходи. Така някои кметове решават да предприемат непопулярната стъпка в началото на мандата, докато други явно разчитат да се справят по друг начин. Кметовете на Пазарджик и Сливен засега са единствените, които са решили да предприемат тази стъпка още в началото на мандата си.
Balkanec.bg ви пита: Има ли основание за вдигане на местните данъци?
-
Всеки, който има мнение по въпроса, може да гласува в нашата анкета и до коментира!
Източник: balkanec.bg
Сеси мисля че нямаме пари няма дабплатим
Айде да ви е честит новио кмет,на сите прости Свогенци и Искречански албанци.
За да стабилизирате общините си, вдигайте данъците, това посъветва г-н премиера на среща с кметове. Така че тази идея не е единствено на Емил,за да плювате по новото ръководство.
Не плюем по емил а по системата
браво.само така.народа требва да си извади парите.предлагач и сина зона в центъра.
Бойко каза да вдигат данъците и само пазарджик, сливен и своге казаха - да, господарю
прав е бойко
Този свинчо на снимката Емил или Пеевски е?
Тоя шопар емо феса преди няколко дни стана кмет и първата работа е да вдигне данъците за да обере хората. Голям идиот!
ОБЩИНА СВОГЕ СТАНА ЕДНА ГОЛЯМА LAFKA