Понеделник, 25 Ноември 2024, 15:31

Д-р Елеонора Стаменова от Трудовец разказва за последиците от Ковид 19

14 Август 2020, 09:30
(9) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 9322 20


Д-р Елеонора Стаменова е родена в Ботевград. Баща й – д-р Мирослав Стаменов е специалист-пулмолог в МБАЛ-Ботевград. Интересите й в областта на белодробните болести започват в ранните й студентски години, когато активно участва в организиране на събития и лекции, свързани с Борбата с тютюнопушенето. Тя е член на фондация “INSPIRO”, лекар в медицински център „INSPIRO”, лекар-специализант по белодробни болести в УМБАЛ „Св. Анна“-гр. София.
В предаването на Woman.bg „Код здраве“ водещата Радина Василева разговаря с д-р Елеонора Стаменова за последиците от Ковид 19.


Каква част от заразените с Ковид 19 попадат при вас пулмозите?
„Много голяма част от заразените с Ковид-19 попадат при нас, пулмолозите. В рамките на часове болестта стига до белите дробове и става причина за двустранна пневмония и много бързо прераства в едно от тежките й усложнения – респираторен дистрес синдром”, алармира д-р Стаменова.


Как обаче да различим дали имаме коронавирус или става дума за някой от актуалните летни вируси?

По думите ѝ коронавирусът протича с разнообразна симптоматика, като една част от болните имат задух, кашлица със или без отделяне на храчки, бързо повишават температурата си около 38 градуса. При други обаче болестта протича без тези характеристики. Вместо това се оплакват от диария, загуба на вкус и обоняние, стомашно-чревен дискомфорт, които често се бъркат именно с летния вирус, който върлува в момента. „Ако има влошаване в общото състояние, покачване на температурата, ако пациентите са били в контакт с вече потвърден случай на позитивен за коронавирус, трябва да си направят тест за Ковид-19.
В момента няма практика личните лекари да дават направление за ПСР тест. По препоръка на джипито те трябва да посетят лаборатория.
Ако резултатът е позитивен трябва да отидат в инфекциозно отделение, откъдето да им кажат дали е необходимо да останат в болницата или може да се лекуват у дома”, разяснява д-р Стаменова.
Част от хората, които попадат в рисковите групи, освен болните от хронични белодробни болести като астма и ХОББ например, са пушачите. „При нас голяма част от пациентите са зависими от никотина. Пушачите имат два пъти по-голям риск от заразяване с Ковид-19. Тютюнопушенето е много тежка зависимост и не всеки може да се откаже от него. Много често тази зависимост не може да се прекрати просто така. Имаме пациенти, които често изпадат в депресии, дори стигат до опити за самоубийство. Затова по-малко вредната алтернатива са т.нар. системи за нагряване на тютюн.

Кои са най-честите деформации, които причинява Ковид-19 на белите дробове?
Все още не е ясно какви са самите поражения. Практиката показва, че най-често се развива двустранна пневмония. За да се установи какви са структорните промени в белия дроб е добре да се направи компютърен томограф – скенер, за да се види какви точно промени има. Най-често се установяват двустранни изменения- тип „матово стъкло“ огнища на консолидация, които са разположени субплеврално- двустранно и е важно да се проследят тези промени в динамика, тоест след лечението дали остават за по-дълго време.

Какво установява комисията, която е сформирана за проследяване на тези болни в УМБАЛ „Св. Анна”?
В нашата болница „Света Анна“ се създаде комисия, която има за цел да проследи преболедувалите от вируса. Прави се оценка от различни специалисти на най-често засяганите органи. На първо място белият дроб, сърдечно-съдовата система, проследяват се неврологичните усложнения, прави се оценка от колегите от образна диагностика за вида на пораженията на компютър-томографския образ, динамиката се проследява в рамките на една година.


След една прекарана двустранна пневмония, какъв е периодът от време в който вече белите ни дробове напълно са се изчистили и няма следи от заболяването?
Още не е ясно дали напълно ще може да се изчисти белият дроб от създалата се фиброза, тоест тази разрастнала се съединителна тъкан, която предизвиква сраствания в белия дроб. Проследяването ще покаже. На третия месец има контролен скенер, за да се види дали намалява. На първата година от преболедуването контролният скенер ще покаже дали наистина изчезва или остават белези по белия дроб, които реално причиняват рестрикция и нарушават капацитета на белия дроб.

Какви мерки трябва да вземат болните от хронични белодробни заболявания?
Нашите пациенти с хронични белодробни болести като ХОББ са много рискова група. На тях им даваме съвети и препоръка да не спират назначеното им инхалаторно лечение, тъй като е важно да има добър контрол на тези хронични белодробни заболявания. Предупреждаваме ги да избягват места със струпване на много хора, да поддържат много добра лична хигиена, хигиена в дома, тъй като повечето ни пациенти са на възраст над 60 години, което също е рисков фактор за развитие на болестта.


Какъв е рискът за пушачите?
Тютюнопушенето е също много сериозен рисков фактор. При нас голяма част от пациентите са зависими от никотина. Излезе материал на колеги от Китай, който показва, че пушачите имат два пъти по-висок риск от заразяване с Ковид 19 и 2,5% по- голям риск от включване на апаратна вентилация, тоест наблюдение в интензивно отделение и по-висок риск от смърт.

Има ли алтернатива за пушачите?
Тютюнопушенето е много тежка зависимост, не всеки може да се откаже от нея. Най-добрият вариант е пълен отказ от тютюнопушене, но за да се справи даденият човек той трябва да има много силна воля, подкрепа от семейството, от лекаря. Всеки лекар трябва да се бори с никотиновата зависимост и с тютюнопушенето. Много често тази зависимост, която е резултат от дълги години пушене не може да се прекрати просто така. Имаме пациенти, които борейки със зависимостта често пъти изпадат в депресивни състояния дори стигат до опити за самоубийство. Затова ние като лекари сме длъжни да им предложим подходяща алтернатива, тост алтернатива, която е по-малко вредна за тях и тяхното здраве. В никакъв случай не е полезна. Това са така наречените системи за нагряване на тютюн до определени градуси. Отделно пушачите пушат чист никотин. Установено е, че в цигарения дим има над 8 000 химични вещества. По-известни от тях са въглероден оксид, азотен оксид, фенол и много други. 100 от тях и повече са определени като потенциално вредни и канцерогенни вещества. При системите за нагряване на тютюн се получава чист никотин и тези вредни вещества са сведени до минимум. Преминавайки на такъв тип системи пациентите могат да получат дозата никотин без да получават вредните вещества. Но все пак най-важно, е за да се изчисти организма да се постигне пълен отказ от тютюнопушене.

По какъв начин трябва да действаме да намалим драстично броя на цигарите или?
Най-добрият начин е да спрят отведнъж. Проучванията показват, че пациенти, които спират отведнъж тютюнопушенето и стигат до пълен отказ имат много по-добри шансове за възтановяване на белия дроб и белодробната функция, отколкото тези които намаляват броя им, но продължават да са изложени на никотиново въздействие. Друг добър вариант е преминаването на системи за нагряване на тютюн като отказ от тютюнопушене.




Източник: woman.bg

Коментари (20)

  • Отговори (4) (1)
    1. добавен от: Анонимен 14 Август, 11:08

    Прекрасен лекар и човек!

  • Отговори (1) (3)
    2. добавен от: Kaloyan 14 Август, 11:27

    Д-р Елеонора Стаменова от Трудовец разказва за последиците от Ковид 19
    Д-р Елеонора Стаменова е родена в Ботевград. Баща й – д-р Мирослав Стаменов е специалист-пулмолог в МБАЛ-Ботевград.

    Последно от Трудовец ли е или от Ботевград :)

    • (1) (3)
      1. добавен от: Kaloyan 14 Август, 11:34

      Моя грешка, явно си е от Трудовец д-р Стаменова :)

  • Отговори (3) (1)
    3. добавен от: Анонимен 14 Август, 11:59

    Това, че съм родена в София прави ли ме софиянка??

  • Отговори (7) (2)
    4. добавен от: Анонимен 14 Август, 12:01

    Винаги отзивчива и помагаща на всички! Такава е д-р Стаменова! Лекар се раждаш! Поздравления!

  • 5.

    Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (9) (2)
    6. добавен от: Анонимен 14 Август, 12:22

    Прекрасен млад Човек на който пожелавам успехи и нека да не се впечатлява от просташките коментари!!!Много обичат простаците да плюят, когато видят успяващи млади хора! Напред и нагоре, моло момиче!!!

  • Отговори (6) (2)
    7. добавен от: Анонимен 14 Август, 12:28

    N5 Като си неграмотен поне не се излагай да даваш мнение за хора, които са с вагон прочетени книги пред теб!.Дребна нищожна душица си N 5!!!

  • Отговори (2) (1)
    8. добавен от: Анонимен 14 Август, 13:45

    Едни и сьщи писачи

  • Отговори (4) (2)
    9. добавен от: Анонимен 14 Август, 13:48

    Много добър и стойностен човек и добър лекар.
    Бъди все така внимателна и състрадателна към болните. Успех!

  • Отговори (8) (2)
    10. добавен от: Анонимен 14 Август, 13:59

    Прекрасно дете, човек и лекар! Прекрасни родители! Успехи д-р Стаменова!

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (9)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (78)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (14)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete