Домашното насилие – обществен проблем, който изисква обединение
В рамките на Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, обявен с резолюция на ООН, Областната дирекция на МВР – София организира дискусия, фокусирана върху домашното насилие. На срещата се събраха представители на ключови институции, ангажирани с превенцията и подкрепата на жертвите, за да обсъдят мерките и предизвикателствата в борбата срещу това сериозно социално явление.
Ключови участници и обсъдени теми
Сред участниците бяха главен инспектор Ивайло Андонов от сектор „Охрана на обществения ред“, старши разследващ полицай Иванка Петрова, юрисконсултът на фондация „Асоциация Анимус“ Николина Ганева, експерт от социалните служби Радостина Лазарова, прокурор Николай Георгиев и директорът на „Социално подпомагане“ в Сливница Йордан Новков.
Дискусията разгледа ангажиментите на различните институции в случаите на домашно насилие. Беше представен алгоритъм за оценка на риска, който се използва за оценяване на потенциалната опасност от тежки последствия или фатален изход при следващи инциденти. Този инструмент е предназначен за попълване от жертвите и дава ценна информация за тяхната гледна точка.
Статистика за 2024 г.
Обобщените данни показват тревожен ръст на случаите на домашно насилие в Софийска област. От началото на годината до 19 ноември са регистрирани 53 престъпления, свързани с домашно насилие – значителен скок спрямо 38 случая за същия период на 2023 г.
Сред престъпленията са 33 случая на телесна повреда, 16 нарушения на заповеди за защита и три закани. Издадените заповеди за незабавна защита през 2024 г. до момента са 111, а за постоянна защита – 30.
Предизвикателства пред подкрепата на жертвите
Участниците подчертаха психологическите и емоционалните бариери, които често възпрепятстват ефективната помощ за жертвите. Сред тях са страхът от последствия, натиск от страна на близки и икономическа зависимост. Особено внимание беше обърнато на децата, които растат в среда на насилие, както и на нарастващите случаи на агресия между ученици.
Какво е домашно насилие?
Домашното насилие включва физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, упражнявано върху лица в семейна, родствена или интимна връзка. Психическо насилие върху дете се счита и всяко насилие, извършено в негово присъствие.
Реакция при домашно насилие
При инциденти е важно незабавно да се сигнализира на телефон 112. Жертвите трябва да споделят всички детайли с полицията, да потърсят медицинска помощ и да подадат молба до съда за издаване на заповед за защита.
Какво предлага полицията?
Полицейските служители предоставят информация за правата на жертвите, съдействие за безопасно настаняване и връзка с правна помощ. Нарушаването на заповед за защита се счита за престъпление и се наказва с до три години затвор или глоба.
Как да помогнем като свидетели?
Домашното насилие не е личен, а обществен проблем. Ако станете свидетел на насилие, сигнализирайте на 112 и предложете подкрепа на жертвата, като я насърчите да потърси професионална помощ.
Домашното насилие остава тежък проблем, изискващ обединените усилия на институциите и обществото. Протегната ръка може не само да промени, но и да спаси живот.
Източник: balkanec.bg
Няма добавени коментари