Гл.ас. д-р Павлинка Радойска: Ботевград ще загуби със закриването на филиала на Технически университет
Десет преподаватели от катедра „Електронни компютърни системи и технологии” с ръководител Проф. Д-р Ради Романски и зам. ръководител Гл.ас.д-р Павлинка Радойска и техните студенти са против закриването на филиала на Технически университет в Ботевград. Както вестник „Балканец” вече писа това ще става поетапно. По този повод публикуваме позицията на преподавателите и студентите.
Висшето техническо образование в Ботевград има стара традиция, която е на път да бъде прекъсната. На територията на ТУ-София в гр. Ботевград се обучават студенти вече повече от 25 години. Площадката, на която е разположена учебната база е с площ 103 150 кв.м. В момента на територията на учебната база работи катедра „Електроника, компютърни системи и технологии” (ЕКСТ) на Колежа по енергетика и електроника към ТУ-София. Тук се обучават студенти по специалност „Приложна електронна и компютърна техника”, висше образование, степен професионален бакалавър. Базата в Ботевград разполага с учебен корпус и общежитие. С цел икономии през 2009 г. учебната дейност е преместена в сградата на общежитието. Преподавателите и помощния персонал сами са отремонтирали, пригодили и преоборудвали залите, за да осигурят нормален учебен процес. И сега, през 2011 г. се заговори за цялостно преместване на обучението от гр.Ботевград в гр.София.
Какво губи Ботевград? Във фокуса на работата на катедра ЕКСТ са студентите. Обучението на студентите се осигурява от 10 преподаватели, подпомогнати от трима административни сътрудници. Средното натоварване на преподавател от катедра ЕКСТ е 165%. За по-голямо удобство на студентите се предлага съботно-неделна форма на обучение. Това създава известни неудобства на преподавателите и административния персонал. Семействата им страдат, но въпреки това на студентите се осигурява обслужване, обучение и консултации през цялата седмица. За последните 5 години членовете на катедрата са издали шест учебника и учебни помагала. Освен това са разработени над 10 електронни курса, които целят лесен достъп на студентите до необходимите им знания. Така студентите могат да се подготвят когато имат възможност – по всяко време на денонощието и от всяко място.
Наред с преподавателската дейност, членовете на катедрата развиват успешно и научна дейност. През последните две години двама членове на катедрата успешно са защитили докторска степен. Още двама в момента подготвят своята докторантура. През последните 5 години преподавателите от катедрата са работили по шест проекта, два от които международни и четири проекта на ТУ-София. Един от вътрешните проекти на ТУ-София, разработен от членовете на катедра ЕКСТ, е получил най-висока оценка сред 135 други проекта. За последните 5 години членовете на катедрата да направили над 177 публикации, 75 от които са на конференции, проведени в чужбина или в чужди списания.
През последните 5 години в базата в Ботевград са се дипломирали 226 професионални бакалаври, а от 1989 г. – 863. 80% от студентите продължават обучението си в по-високи степени на висшето образование. Студенти от база Ботевград участват в програмата за студентски обмен Еразъм и се обучават по един семестър в ТУ-Делфт, Холандия и ТУ-Жилина, Словакия.
На територията на Ботевград и района има много предприятия, занимаващи се с електронно производство и нашият колеж ги захранва с кадри. Нещо повече, има тенденции на територията на Ботевград да се изгради високо технологичен парк, което ще даде възможност за по-тясно сътрудничество между бизнеса и висшето образование.
В условията на световна криза не бива да се подценява финансовата тежест на обучението за семейния бюджет. За жителите на Ботевград и района присъствието на Колежа по енергетика и електроника точно в тази база е много важно тъкмо по финансови причини. За много студенти това е единствената възможност за получаване на висше образование. В момента катедрата обучава 114 студента. 56 от тях са от община Ботевград, 29 са от Северозападна България и само 21 са от София. Това означава, че разходите за транспорт и квартира на повечето студенти са сведени до минимум. Много от студентите на КЕЕ, база Ботевград успяват успешно да съвместяват учене и работа благодарение на факта, че работното им място и учебната им база са в едно населено място и не е необходимо да отделят излишно време, за да отидат на лекции и упражнения. А наблюденията ни показват, че студентите, които вече работят и дори имат семейства се отнасят много по-сериозно към процеса на обучение и усвояват знанията по-добре от по-неангажираните си колеги. При евентуално преместване на обучението в гр. София, пред младите хора на Ботевград и района ще бъдат поставени едни доста по-тежки бариери, както финансови, така и времеви.
Не на последно място трябва да се изтъкне, че Европейското поведение диктува изнасяне на вузовете в по-малките градове с цел по-евтина издръжка. В тази насока терена и нашето звено са в синхрон с европейските тенденции. Не беизвестен факт е, че студентският град и в частност територията на ТУ-София са изпъстрени с търговски, хранителни и развлекателни обекти, което е в разрез с една академична атмосфера.
Източник: balkanec.bg
Tova shte e mnogo glupavo da se zakrie.
Техническия е с големи традиции в нашия град, как така ще го закриват
Трябваше за тези години който е в Ботевград, да се доразвие с помоща на Общината.
#2 KAKAV GRAD BE, ARKADA6???
Града без училища е загубена кауза
Не разбрах кой диктува закриването
#6 ot sf idvat tezi narejdaniq ot rektora na TY-Sofia
Идват защото в Ботевград никой не го интересува образованието
napravete si4ko vazmojno da si ostane v Botevgrad grada samo 6te zagubi ot premestvaneto
Глупаво дори меко казано... този филиал се е доказал през годините, като най-проспериращ и най-добър за ТУ-София, с най-добрата специалност и качество на обучението като цяло с всички новости в света на техниката и технологиите...