Голям Балкан удари Левски за трети пореден път след луд мач в “Арена Ботевград”

29 Март 2023, 21:55
(1) (0)
Прочетена: 1472 10

Шампионът Балкан се завърна на победния път в Националната баскетболна лига, след като победи носителя на Купата на България Левски в луд мач със 77:68 в “Арена Ботевград”. Тройка на Мануел Суарез, при оставащи 30 секунди, изведе Балкан  до победата при резултат 74:68, а секунди преди края Пол Джаксън отбеляза кош и фаул за крайното 77:68.

Това бе трета поредна победа за Балкан в трите си двубоя срещу Левски през настоящият сезон.

В този мач старши-треньорът на Балкан Петър Златанович не можеше да използва контузените Николай Грозев и Илиян Пищиков, докато извън състава на Левски остана Лъчезар Димитров.

След този двубой Балкан е с баланс от 17 успеха и 6 поражения и остава на втората позиция, като в събота (01.04) ще приеме отбора на Берое в мач от Националната баскетболна лига.

В първите минути двубоят вървеше кош за кош като Балкан в средата на първата част увеличи аванса, след като се възползваше от грешките на Левски. Добрите изяви на Мануел Суарез направиха разликата на Балкан до 9 точки в мача за първата част, която завърши 24:15 за шампионите. Мануел Суарез в първите си десет минути бе вкарал 12 точки.

“Зелените” стартираха отлично втората част, като преднината стана 10 точки в първите 5 минути. Левски направи силна серия с 11:2, за да се доближи до Балкан с една точка за 33:32. След прекъсването което направи Петър Златанович, Балкан отново увеличи своя аванс след поредни тройки на Николаос Дипларос, а в последните минути преди почивката Левски отново стопи изоставането си от 4 точки. Така първото полувреме завърши при 43:39 за Балкан.

Второто полувреме Балкан пак увеличи преднината си на 10 точки при 51:41 след поредни тройки на Димитър Димитров и Павлин Иванов. Левски за четири минути игра отбеляза само две точки, дело на Алан Арнет. След това отборът на Балкан допусна няколко грешки, като позволиха на гостите да намалят изоставането си от 4 точки. След взетото прекъсване на Петър Златанович, мерникът на Балкан отново се покачи като серия от точки на Мануел Суарез, Пол Джаксън и Павлин Иванов направиха най-голямата разлика в срещата с 13 точки за Балкан при 60:47. Отново серия на Левски с 10:0 разликата спадна до 3 точки. Кош на Константин Тошков секунди преди края на третата четвърт дръпна Балкан до 5 точки в срещата за 62:57.

Четвъртата част и двата отбора започнаха много слабо, като бяха затегнали своите защити. Само Мануел Суарез се бе разписал, преди Левски да направи пълен обрат в мача с 64:66. След новото прекъсване което взе Петър Златанович, “зелените” отново излязоха напред в резултата, като Пол Джаксън с тройка спря негативната серия без кош от много време. В оставащите 3 минути до края, двата тима си размениха своето водачество.

Една минута преди финалната сирена Мануел Суарез спечели два наказателни удара от които бяха реализирани и Балкан отново бе напред в резултата с аванс от три точки при 71:68.

Победата стана факт, след като на таблото изписа оставащи 30 секунди игра, за да може Мануел Суарез с много важна тройка да поведе Балкан с 6 точки за 74:68. В последната атака от мача Пол Джаксън направи пробив, който бе успешен и успя да си вземе наказателен удар, като реализира за финалното 77:68.

Чилийският център на Балкан Мануел Суарез отново бе топреализатор със своите 22 точки и 8 борби. Втори по резултатност бе Пол Джаксън с 16 точки, 3 борби и 1 асистенция. Павлин Иванов бе близо до дабъл-дабъл, като и той изигра силен мач със своите 11 точки, 6 борби и 9 асистенции.

Ключови думи: БК Балкан