Сряда, 27 Ноември 2024, 14:28

История от с. Брезе: Роднини на Иван Славков 20 години крили у дома си царски полицай

20 Април 2015, 10:04
(1) (0)
Своге - Новини
Прочетена: 4663 3


Интересна история пазят баирите около Софийското с. Брезе, близо до Искрец, откъдето са корените на Иван Славков. В нея има беглец-жандармерист, надхитрял 20 години ДС, свещеник, който става негов спасител и укривател, една вярна съпруга и дядото на Батето – легендарния поп Иван Славков от с. Искрец. Плюс накрая един брак, който вади мнозина от затвора.
Девети септември 1944 г. обръща всичко в обществото диаметрално, а един началник от Софийската жандармерия – Кирил Станишев, се превръща в осъден военнопрестъпник.  Макар че вече не се знае конкретната му присъда от Народния съд, за Станишев е известно, че е бил в Трънско, Радомирско и Кюстендилско в т. нар. Ловни роти – военни подразделения, които са преследвали партизани по време на Втората световна война.
Станишев се скрива при тъста си – поп Иван Славков от с. Искрец, баща на скромната учителка Вера. Самият поп Иван бил от най-големите забележителности на Искрец. Започнал дори градеж на величествен храм, умалено копие на Св. Неделя.
Друго дете на поп Иван и брат на Вера Станишева е Борис Славков, баща на бъдещия олимпийски деец.
Понеже укритието на жандармериста при тъста изглежда доста плитко, се взима решение той да бъде настанен в планинското с. Брезе. Там живее баджанакът на беглеца – поп Георги, който пък води другата сестра на Борис Славков – Цветанка.
Самият поп Георги бил от Панагюрище и когато например дъщеря му се омъжва за кмет и комунистически функционер (самата тя е била партиен секретар) не по неговия вкус и без благословия, отчето слага на къщата си черен череп и кръстосани кости.
Вера Станишева успешно имитира скръб и самота и цели 20 г. посещава сестрата, зетя и съответно мъжа си в укритието му. През това време вътре се раждат и растат дечурлига, старите остаряват, а полицаят си е все там. Попската къща била известна с грамадния си надпис „НЕ ВЛИЗАЙ, ИМА ЗЛО КУЧЕ, КОЕТО Е ОТВЪРЗАНО. ВИКАЙ ОТДАЛЕЧЕ И СИЛНО”. Това пише в книгата си за с. Брезе Георги Станков – зоотехник и краевед.
Станишев така се сраснал с легендата си, че си пуснал брада и носел расо, та отдалеч да го бъркат с попа, докато излизал и се грижел за кошерите му, разхвърляни из Балкана.
„Пътувал съм с учителката в автобуса от Искрец за Брезе, тя винаги носеше обемист багаж. Тогава това не ми е правило никакво впечатление”, пише Станков по адрес на „вдовицата” Вера, която успешно поддържа легендата почти четвърт век.
Някъде десетина години след Девети в ДС се получава сигнал за беглеца в попската къща. Провежда се операция, но явно скривалището му е на ниво и не го намират. След цели 20 г. живот под прикритие през 1964 г. той е обкръжен и заловен. Това става на 50-ия ден от смъртта на поп Георги. Според една легенда при бълнуването си преди смъртта отчето неволно издава скривалището.
Преди това от ДС често прекъсвали телефоните и тока, за да симулират повреди и да наблюдават съмнителната къща.
Накрая милиционери от различни служби заграждат дома и с пистолет, опрян в гърба на попския син, го предупреждават, че няма да пожалят нито него, нито децата му, ако не ги вкара.
Кирил Станишев ги посреща спокойно с думите: „Добре дошли. Чакам ви цели 20 дълги години. Ще ви почерпя по чашка хубава попска ракия и попски мед”, пише изследователят Георги Станков.
Той е закопчан и откаран в следствения арест в София. Имал цял арсенал оръжие и даже гранати.
В автобиографията си Иван Славков споменава вкратце за случая. Той казва, че въпросният му чичо - Кирил Станишев, "е клал партизани, както турците някога са клали в Родопите". Славков потвърждава, че преди да отиде в Брезе полицаят, е търсил укритие и при баща му, а накрая е бил екзекутиран от народната власт.
Светкавично са издадени присъди за укривателите на Станишев – синът на поп Георги - Йордан и майка му – попадията и леля на Иван Славков, получават по 7 години. Данчо е изпратен в урановите мини в Бухово, а престарялата Цветанка – в Сливен. 
Учителката Вера Станишева не е осъдена, защото се приема, че имала законно основание да помага на съпруга си. Интернирана е да преподава в Родопите.
Изхвърлени от работа са дори Елена и Асен Захариеви – споменатите дъщеря и зет, за които попът навремето не давал да се женят и провесил черепа на къщата.
През 1968 г. овдовелият наскоро Иван Славков – внук на поп Иван и братовчед на политзатворника Данчо от Брезе, се жени за Людмила Живкова. Малко след това Йордан и попадия Цветанка са освободени, дъщерята на попа и мъжът й са възстановени на по-хубави служби. Историята завършва с нелепа трагедия -  тъкмо освободен, Данчо умира на зъболекарския стол в Своге при вадене на зъб.
„Почти комшийски познавах всички. С пълно право мога да кажа – бяха прекрасни, скромни и земни хора”, пише в книгата си „Село Брезе, Софийско” Георги Станков.


Източник: clubz.bg

Коментари (3)

  • Отговори (0) (0)
    1. добавен от: Аз съм 3 Май, 16:55

    Всички в този район,Дефилето са със подобна история, едните като дедите на бившия кмет Емил Иванов са бягали от турците и са се заселили в Заселе ,Заноге, Зимевица ,а после такива като Киро Иванов ,бащата на Емил Иванов, слизат в дефилето стават комунисти разни червени дейци и техните деца пък дейци на ДПС! Като самият Валия Емил Иванов,издигнат от турската партия ,ДПС от която етност неговите деди са бягали,и ние всички днес знаем защо,а тоз със купетото си бъдеще замерван пред НС с яйца знае ли защо ?.?.?.?.

  • Отговори (0) (0)
    2. добавен от: Аз съм , 3 Май, 16:57

    Срам тогава е имало вече 20 години цветна фотография а тоз правешки селянин се е снимал с черно бял филм

  • Отговори (0) (1)
    3. добавен от: Пръча 14 Май, 07:57

    Смърт на фашизма и на неговите врагове!

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (10)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (96)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (17)
70% Complete
Искам алтернативно решение (3)
70% Complete