Изграждат рибовъдно стопанство за отглеждане на риба в язовир "Мали лаг" в Ботевград
Два нови договора по мярка 2.1 „Производствени инвестиции в аквакултурата” на обща стойност близо 3 млн. лева, бяха подписани по Оперативна програма „Рибарство” (ОПР), – съобщиха от пресцентъра на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА).
Единият договор е по проект на фирма „Лагуна – 2001” ЕООД и е свързан с изграждане на рибовъдно стопанство за отглеждане на риба в плаващи мрежени клетки (садки) в язовир „Мали лаг” в землището на гр. Ботевград, община Ботевград. Общата стойност на инвестицията е 1 590 966 лв. Размерът на одобрената безвъзмездна финансова помощ е 839 987 лв.
На базата на извършените предпроектни проучвания бенефициентът е разработил стратегически план за създаване и развитие на рибовъдно стопанство, в който предвижда: изграждане и внедряване на садкова инсталация за интензивно отглеждане на риба с цел запазване на ихтиофауната на водоема и повишаване на разнообразието на производството с отглеждането на видове риби с добри пазарни перспективи както за вътрешния пазар, така и за балканските и европейски страни. В язовир „Мали лаг” бенефезиентът ще прилага екстензивен технологичен метод за отглеждане на традиционни видове риба като шаран, толстолоб, бял амур, бяла риба и други плевелни видове, както за поддържане на положителния баланс на акваторията на водоема, така и за повишаване на положителния ефект върху околната среда.
Проектът предвижда и осигуряване на условия за внедряване на система за управление на качеството и сертифициране на стопанството по международно признати стандарти за безопасност на храните, като се осигуряват здравословни и безопасни условия за труд и предпазване на стопанството от вандализъм и диви животни. Срокът за изпълнение на проекта е 12 месеца.
Вторият подписан договор е с фирма „Бляк Сий Шелс” ООД, гр. Варна по проект за модернизация, разширение и повишаване на производствените мощности на ферма за морски аквакултури – черноморски миди. Общата стойност на инвестицията е 1 368 838 лв. Размерът на одобрената безвъзмездна финансова помощ е 821 303 лв. Проектът има за цел да разшири съществуваща мидена ферма с още 50 дълги линии и да се модернизира работната лодка с цел повишаване на нейната производителност в съответствие с увеличеното производство.
До момента в мидената ферма има изградени 74 линии, от които 16 линии по програма САПАРД, 54 двойни линии по първи проект по Оперативна програма за развитие на сектор „Рибарство” и 4 бр. поставени допълнително от „Бляк Сий Шелс” ООД. Срокът за изпълнение на проекта е 9 месеца, като с реализацията му ще бъдат разкрити 3 нови работни места.
Източник: http://pressclub.bg
Най-накрая да има каде да се ходи за риба, дано не е много скъпо.
Здравейте,
Покрай основната ни дейност – басейни, езера и гъвкави резервоа ни се наложи да разработим и
система за мобилно облицоване на сатки. Чрез нея осигуряваме на модул от 4 садки(размери 18х18м) стъционарно закрепено дъно и мобилни обличащи стени. Стените се спускат вертикално през летния сезон. Така изолираме сатките от останалия обем на водоема. В изолирания обем на сатката може да се осигури подаване на кислород и изсмукване на утаените по дъното отпадъци. Отпъдъците могат с препомпване да се изхвърлят извън водоема(на сушата). През зимния сезон стените се прибират. Спускането и прибирането на стените може да става от един човек – ръчно, с редуктор или с ел.двигател – това се определя от отделения за целта бюджет.
При интерес може да се свържете с нас на тел.0887321325.
luto@lutobg.com, www.lutobg.com
Здравейте каква е таксата за ловене