Натуралните масла са изключително полезен био продукт, който можем да използваме по много различни предназначения. Те са перфектната природна опция за заздравяване на нашия организъм и имат хилядолетна традиция с мощното си и приятно действие. Съществуват два основни вида натурални масла, всяка със своите характерни свойства и ползи. Добре е да ги различаваме и да знаем как да ги използваме за да получим възможно най-добър ефект от употребата им. В тази статия ще ви запознаем с разликите между базовите и етеричните масла и кои от тях да ползваме за да постигнем непоклатимо здраве.
Какво представляват базовите масла?
Базовите масла са полезен натурален продукт, който често се нарича и растително масло. Те обаче, могат да бъдат и от животинско естество, като рибеното масло. Отличават се от етеричните масла по различната си структура и химични компоненти. Поради тези разлики, базовите масла са нелетливи и не се изпаряват при висока температура. Структурата им е много близка до мастната тъкан на човека, което им помага да проникват по-лесно. Заради това свойство, базовите масла се използват за разреждане на етеричните масла. По този начин кожата ни абсорбира трудните за усвояване компоненти в етеричните масла. Базовите масла съдържат предимно наситени и ненаситени мастни киселини. Много от тях имат полезните омега-3 и омега-6 мастни киселини, които подобряват метаболизма и общото ни здраве.
Видове базови масла
Твърди
Някои базови масла, поради състава си, могат да се втвърдяват. Това не е желателно и ако ги използвате в твърдо състояние, няма да можете максимално да се възползвате от полезните им качества. Оставени на стайна температура повечето от тях могат да се задържат в течното си състояние. Ако трябва да ги разтопите по-бързо, може да го направите на водна баня, но да внимавате да не бъде във вряща вода. Примери за твърди базови масла са тези от какао, кокос, бадеми и манго.
Течни
Всички останали натурални масла, които нямат тази особеност влизат в категорията на течните базови масла. Примери за това са аргановото, шипково, рициново и много други. Следва да се спомене, че течния парафин, известен и като минерално масло не влиза в тази категория. Той е нерастителен продукт, който трудно се абсорбира от кожата и ѝ пречи да диша и да отделя токсини по здравословен начин.
Какво са етеричните масла?
Етеричните масла са дестилирани или пресовани течности, извлечени от полезни растения. Всяко от тях придобива характерен мирис и действие в зависимост от конкретното растение. Етеричните масла в ароматерапията работят на принципа, че след вдишване ароматите стимулират област от лимбичната система в мозъка. Това е важна система, отговаряща освен за обонянието, също и за поведението, емоциите, дългосрочната памет и формирането на спомени. Тя контролира и някои несъзнателни физиологични функции, включително сърдечна честота, кръвно налягане и дишане. С помощта на
етерични масла можем да се погрижим превантивно за доброто общо здраве, като регулираме функцията на важните системи в тялото ни с помощта на чисти и естествени продукти. С тях също има и ефективни терапии за лекуване на множество различни заболявания.
Примери за етерични масла?
От цитруси
Цитрусовите етерични масла са много предпочитани и комерсиални заради своя привлекателен и освежаващ аромат. Освен това, носят и много ползи за здравето в козметиката и медицината. Те са еднакво зареждащи през всеки сезон, но особено през по-студените месеци могат да ни дадат нужната енергия, която не винаги успяваме да си набавим. Техния състав, богат на витамин C и антиоксиданти подсилва организма и имунната система и ни предпазва от настинка и грип. Етерични масла като това от портокал, или лимон доказано успокояват психиката и подобряват настроението.
От цветя
Масла от цветя са някои от най-ценените и търсени сред етеричните масла. Сред тях има десетки видове, много от които са от български цветя. Те се считат за подхранващи, отпускащи и повдигащи духа. Енергетично се класифицират като хармонизиращи и са много подходящи за емоционално и душевно стабилизиране. Използват се широко в козметиката и парфюмерията и имат привлекателен аромат, който може да подобри самочувствието. Жасмина, лавандулата и розата са някои от най-ярките представители, които ще ни зарадват не само с божествен аромат, но и със значителни ползи за здравето, особено психическото и това на кожата.
От дървета
И последната категория етерични масла, която ще разгледаме лесно може да ни впечатли и да ни подбуди още днес да изпробваме някоя
ароматерапия или друг вид процедура с дървени етерични масла. Те имат невероятни ползи за кожата ни и при директна апликация и при ароматерапия. Чаеното дърво например, се използва като натурално решение за премахването на акне и себорея. Борът от друга страна, може да успокои мускулните болки и значително да намали физическата отпадналост. Те също имат положително действие върху психиката ни и намаляват стреса, докато подобряват качеството на съня.
Източник: balkanec.bg
Докладвай за коментар
добавен от: |