Крайно нужна е постоянна програма за обновяване на жилищните сгради
На последната XII национална кръгла маса за финансиране на проекти за устойчива енергия в България беше подчертана критичната необходимост от въвеждане на постоянна програма за обновяване на жилищните сгради. Този форум, организиран от Министерството на енергетиката и Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, подкрепен от инициативата „Да обновим България“, не само събра представители на властта, бизнес сектора и обществото, но и насочи вниманието към важността на финансовите механизми, които биха подпомогнали гражданите и бизнеса да участват активно в процеса на енергийна ефективност.
Драгомир Цанев, изпълнителен директор на Центъра за енергийна ефективност ЕнЕфект, заяви, че е от съществено значение да се предоставят атрактивни кредити, които да се изплащат от енергийните спестявания, с цел улесняване на гражданите в приемането на измененията в техния начин на живот.
Министърът на околната среда и водите Юлиан Попов подчерта, че инвестициите в обновяване на сградите са от ключово значение за политиките за декарбонизация, а липсата им води до сериозни социални и демографски проблеми.
Заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова сподели, че Националният декарбонизационен фонд, предвиден в стратегията за обновяване и реформата от Плана за възстановяване и устойчивост, ще играе ключова роля в мобилизирането на инвестиции, необходими за обновяване на жилищния сектор.
Представители на банките в България, Фонд на фондовете и Фонд ФЛАГ изразиха готовността си да участват в бъдещи програми за обновяване и подчертаха необходимостта от баланс между грантове и финансови инструменти. Във форума също така се подчерта важността на инвестиции в знания и умения в строителния сектор, за да се гарантира качество на проектите в бъдещи програми и да се отговори на очакванията на обществото.
Източник: balkanec.bg
Нашите хора безплатно.Това отдавна е измислено.