Кукери огласиха местността Урвишка поляна на традиционния събор
Празникът на фолклора „Боженишки Урвич“ и традиционен народен събор на село Боженица, започна в 10:00 ч. днес, в местността „Урвишка поляна“.
Народната памет пази спомена за боя на Севаст Огнян с османските поробители в тази местност. Преданието гласи, че преди много години е станала голяма битка на Боженица. В този бой са били отведени не само мъже, но и жени. Била е оставена само по една жена на 40 деца.
На празника присъства и кметът на община Ботевград,
Иван Гавалюгов:
"Изключително ми е приятно, че за поредна година имаме възможност да открием фолклорния фестивал на тази историческа поляна. Вярвам, че тази традиция, която датира от много години ще продължи и много след нас. Ще успеем да надградим, да развием тази традиция всяка година с нови и нови участници, с все по-хубава и по-богата програма. Тук искам да използвам възможността да благодаря на всички самодейци, които приеха нашата покана; Отделиха от своето свободно време в този прекрасен почивен, съботен ден и ще имат възможност да ни повдигнат настроението с техните прекрасни изяви."
Кметът подчерта, че за първи път на събора играят кукери, а кукери не са гостували и в Общината от много години.
Специални гости на събитието бяха Кукерски клуб „Златните кукери“ от с. Челопеч. Те показаха изключително интересни сцени - оране с волове, носенето на булката, залавянето на мечката. На сцената се изпълни и прескачане на огън.
Участие в събора взе и родопската певица Светла Дукатева, която изпълни народни песни от различни фолклорни области.
Тази година участие взеха и ТС "Мургаш" към НЧ "Събуждане 1895" /село Врачеш/ с ръководител Радослав Цветанов, Дияна Димитрова, Певческа група при НЧ "19 февруари 1906" /с. Скравена/ с ръководител Георги Гърбиджанов, ТС "Луди Млади" и ДТС към НЧ "Правда 1905" /с. Новачене/ с ръководител Стефка Александрова, ДТС "Литаковче" при НЧ "Светлина 1900" /с. Литаково/ с ръководител Нина Петкова, които представиха богата програма от разнообразни фолклорни изпълнения.
По традиция, в празника се включи и Общинският духов оркестър – Ботевград, с ръководител Иванка Савова, който закри празника.
Община Ботевград, както всяка година, беше организирала направата на празничен курбан, приготвен от Николай Вутов. Курбанът бе раздаден на гостите на празника, а преди това осветен от отец Панайот.
Източник: balkanec.bg
Добре, че беше Тулата да оправи местността, че беше пълен батак там
Да,бе без него да сме загинали .......
Не,но щяхте да сте по -големи овце от сега.
Чудесно е че има хора които са се постарали да изкараме весело празника! Единствено като забележка автобусите трябваше да изчакат да приключат участие духовата музика, за да не си тръгват хората по време на изпълнението им!Веселете се повече и по малко мрънкане, защото имаше чужденци които се възхищават на нашите фолклорни танци и песни и традиции!
Времето на тръгване на автобусите е определено от общината. Тяхна е вината и за това, че имаше само една скара и хората се редяха на голяма опашка.
Пълна простотия с автобусите!!! Как може да си тръгнат, когато имаше още от програмата???!!! Курбана за обикновените хора беше като за" бог да прости".
А за необикновените какъв беше?
6.1 Като за свои хора
Какво означава като за свои хора, 6/2? Не си успял да си напълниш бурканите и за вкъщи ли, та си такъв недоволен?