Петък, 17 Май 2024, 19:01

Лукойл Академик стопи 20 точки разлика в трилър срещу Рилски и ще играе 12-и пореден финал

18 Май 2013, 23:30
(0) (0)
Прочетена: 1516 2

Лукойл Академик спечели драматично петия мач от полуфиналната серия срещу Рилски спортист с 86-84 и ще играе 12-и пореден финал в българското първенство. Напрежението за шампионите бе до последната секунда, а те стопиха огромен дефицит, за да стигнат до успеха. Рилски спортист, който показа дух и непримиримост през цялата серия, предвкусваше финала, но съперникът обърна резултата в края. В крайна сметка Лукойл печели серията с 3-2 победи и за четвърта година поред ще срещне Левски на финал в опит да спечели 11-а поредна титла. Самоковци пък ще спорят с Балкан за бронзовите медали този сезон.

Лукойл Академик поведе след първите няколко атаки, но серия от 11-0 на Рилски изведе тима напред. Гостите поддържаха разлика от 6-7 точки до края на първата част за 26-19 в своя полза. 13 безответни точки на Рилецо в началото на втората част изведоха отбора с цели 20 напред, а на почивката той водеше със 17 – 49-32. За 20 минути игра Рилски имаше 9 от 17 опита за три точки и имаше предимство в борбата под коша.

Лукойл Академик излезе доста по-силен за второто полувреме и започна бързо да топи разликата, като се приближи само на 4 точки от съперника в края на третата част. Тройка на Тери Смит обаче направи резултата 65-58 след три части. В началото на последната част разликата отново стана двуцифрена, а 4.25 минути преди края Рилски водеше с 12. След серия от 15-3 със страхотна игра на Божидар Аврамов резултатът бе изравнен при 82-82 и оставащи минута и половина. Две секунди преди края Христо Захариев вкара един наказателен за 84-85 и изпусна втория, след което последва сериозно сборичкване за топката, довело фаул на Анджело Калояро и технически нарушения и за двата отбора. Томас Масамба оформи крайния резултат от наказателната линия.

Рилски спортист спечели борбата под коша с 9 разлика, а освен това имаше много добър процент от тройката – 12/25 (48%) и общо 54% от игра. Успеваемостта на Лукойл беше 9/21 (43%) от тройката и 51% от игра. Домакините си подадоха повече асистенции и предизвикаха с 8 грешки повече на съперника.

Божидар Аврамов изигра страхотен мач за победителите и завърши с 24 точки (4/5 от тройката и 5/8 за две точки). Брандън Хийт добави 23 точки и 6 асистенции, а 12 вкара Димитриос Харитопулос.

За Рилецо Тери Смит завърши с 24 точки, а 17 (5/7 от тройката) плюс 6 борби и 5 асистенции регистрира Бранко Миркович. С 12 и 8 борби се отчете Антъни Гуджино.