Монтираха първите фотоволтаици в общински жилища по проект „Sunrise”
В рамките на проект „Sunrise” Prosummer solar energy, който се изпълнява съвместно между Община Ботевград и „Хабитат България“ днес бяха монтирани фотоволтаици върху балконите на две жилища – общинска собственост.
Общо шест домакинства ще се възползват от проекта на територията на общината. Първите две жилища, в които бяха монтирани соларните панели са в бл. 14 и бл. 15 в ж. к. „Саранск”.
Проектът стартира в края на 2022 година се изпълнява в консорциум от различни държави. На територията на страната „Хабитат България” отговаря за изпълнението.
Ася Добруджелиева - мениджър проекти в "Хабитат България" даде повече яснота за проект „Sunrise”.
Самият проект цели да промотира в България монтирането на фотоволтаици.
Основната цел е в домакинства, които са социално уязвими и в енергийна бедност, да бъдат инсталирани подобни балконски фотоволтаици, които ще спомогнат за намаляване сметките за ток като се използва енергията, произведена в дома. В Ботевград и Дупница ще бъдат монтирани фотоволтаици в по шест домакинства.
Одобрени са семейства, които отговарят на критериите на съответната община за настаняване в общински жилища.
Самите соларни панели се монтират на балкона и се произвежда електричество от слънчевата светлина. Максималната мощност е до 800 вата по изискване. Слънчевите уреди се включват директно в контакта. Стойките, на които се монтират фотоволтаиците, също са изчислени да поемат тежестта на панела, като един тежи около 25 кг., теглото е съобразено и с товароносимостта на балконските парапети. Монтажът отнема около 1-2 часа.
От „Хабитат България” заявиха още, че този вид инсталации не крият никакви рискове.
В Германия има над 1 млн. домакинства с монтирани съоръжения, там се субсидира от държавата.
„Няма никаква опасност от инсталирането на този вид съоръжения и няма нито един регистриран инцидент от каквото и да е естество. Соларният панел има микроинвертор, който превръща правия ток в променлив и това е „умното” съоръжение, което защитава от инцидент. Ако спре тока в битовата мрежа в жилището, инверторът също спира. Няма никаква опасност от есплоатацията на слънчевите уреди.”
Програмата, която финансира проекта се нарича Европейска инициатива за климата. Министерството на околната среда и ядрената енергия на Германия е финансиращата организация.
„Желанието ни е да покажем, че това е едно добро решение за намаляване на енергийната бедност. Силно се надяваме да успеем да предизвикаме промяна в законодателството, за да може този тип подпомагане на домакинствата да стане мярка, която държавата да финансира по различни програми, които предстои да се изпълняват и това е реален начин да се намали енергийната бедност. ”, заявиха от „Хабитат България”.
В момента в страната ни има дълга процедура, която изисква проектно решение и куп документация, както и съгласие на Общо събрание на жилищната сграда.
„Надяваме се в бъдеще да се финансират и такъв тип решения от държавата и да се създаде по-лека процедура, когато заработи Социалният фонд за климата.”, казват още от „Хабитат България”.
Във връзка със Зелената сделка и така нареченото подготвяне за Цел 55 - намаляване с 55% на емисиите на парникови газове до 2030 година, Европейският съюз прие законодателство, което предвижда въвеждане на втора схема за търговия с емисии, освен съществуващата в момента, която обхваща енергетика и индустрия общо казано. Към схемата ще се създаде втора такава, която е свързана с използваните горива в транспорта и отоплението за бита, което ще доведе от една страна до увеличаване на цените, но и осигуряване на средства в Социалния фонд, който би могъл да финансира подобна мярка.
В България са представители от Германско дружество за слънчева енергия, което представлява НПО обединяваща над 3 600 електро експерти, занимаващи се с фотоволтаични инсталации. Те са тук да направят демонстрация на монтаж на фотоволтаиците.
Източник: balkanec.bg
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Хубаво, добре монтирате панели, но кога някой от общината ще си размърда задника и ще направи една проверка от кой се използват тези общински жилища. За квартал "Саранск" добре, но нещо за другите общински жилища? В квартал "В. Левски" какво става с общинския блок? Ще има ли една независима комисия, която да вземе адекватно решение кой е нуждаеш се и кой не?
Много добре знаят кой обитава жилищата и няма да се допусне такава комисия само в изтока в общинския блок са най малко 10 човека който не ги заслужават тези апартаменти
Дотук добре,но какъв е срокът на експлоатация на тези терасни панели?И когато вече се износят,може ли да се рециклират,или с времето ще трупаме планини от отпадъци?
Кой от общината определи този квартал.някой тъпанар от управата ли е.ужас....
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!
Там тока нали си е винаги безплатен. ;)
Света и не плаща ма хубаво нещо само занас
Фотоволтаици в блок без врати на входа и със счупени прозорци! Екстра в мизерията!
Този кмет само с простотии ли ще се занимава и покрай тях, и нас да ни занимава ?
Добре, че кмет преди него беше Гошо Тухлата(лека му пръст), та направи нещо за този град .
ТОЗИ КМЕТ С НИЩО НЕ СЕ ЗАНИМАВА!
Ако не са някои национални програми, и разходките на децата из парка, града е умрял.
Един "много труден въпрос"
Колко мандата, биха трябвали на този кмет да построи спортната зала, откъдето се храни цялото му семейство и приятели? Вярва ли някой,че това изобщо би могло да стане?
Кмете, разходи се по центъра и около паркинга при читалището да видиш за какво става въпрос. Моля ви.
Кога сте го виждали тоя кмет по центъра?! От баничарката в Общината и от Общината в баничарката. Може да го видите в залата на баскетболен мач само. Тухлата поне обикаляше центъра, пък тоя се крие като мишка да не би някой да го спре да го пита нещо.