Петък, 29 Ноември 2024, 02:40

МВБУ на 5-мо място в Рейтинговата система на висшите училища в специалност „Туризъм”

26 Март 2012, 10:50
(0) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 4511 1


Международното Висше Бизнес Училище се класира на едно от първите места в новото издание на  Рейтинговата система на  висшите учебни заведения в страната. Това стана ясно на 22-ри март на пресконференция с Министър Сергей Игнатов, на която той официално оповести рейтинговата система за 2012 г.
С 51 точки в комплексната оценка МВБУ заема пето място в  специалност  „Туризъм”. Първенец по тази специалност е СУ”Климент Охридски” с 65 точки. На пето място след МВБУ също е Пловдивският университет „Паисий Хилендарски”.
МВБУ заема девето място  в специалностите ” Икономика” и „Администрация и управление” съответно с 49 точки и 47 точки. В специалност „Икономика” на първо място с 73 точки е Американски университет в България, а в специалност „Администрация и управление” с 70 точки отново е  СУ”Климент Охридски”.
 
Рейтинговата система за висшите училища в България  подпомага потребителите на образователни услуги в избора на висше училище. Актуализираното издание на системата за 2012 година съдържа информация за 51 акредитирани висши училища, които предлагат обучение по различни специалности в 52 професионални направления.
По време на пресконференцията министър Игнатов подчерта, че  „Рейтинговата система постига три основни цели – прозрачност на системата висше образование, измерване на качеството и вече е превърната в основа на политиката на диференцирано финансиране на висшите училища“. Той добави, че „сега бизнесът може да влезе в университетската среда много лесно. “ 
Актуализираното издание на системата дава възможност висшите училища да бъдат сравнявани на базата на 49 индикатора, които измерват различни аспекти на учебния процес и научната дейност. Новост в рейтинговата система е включването на индикатори, измерващи приноса към осигурителната система и регионалната значимост на висшите училища.
Както и в предходното си издание, което беше представено през ноември 2010 година, Рейтинговата система дава възможност на потребителите да се запознаят с предварително изготвени стандартизирани класации и да изработват собствени класации с оглед на индивидуалните си интереси и приоритети.
За изработване на системата е използвана информация от висшите училища, Националната агенция за оценяване и акредитация, модула АдминУни в информационната система на образованието, Националния осигурителен институт,  международни библиографски бази данни, както и от анкетно проучване на мнението на 15 000 студенти. 
В допълнение системата дава достъп до богата информация за професионалните направления, специалностите и образователно-квалификационните степени, по които отделните висши училища предоставят обучение. Тя увеличава възможностите за информиран избор на кандидат-студентите и служи като база за анализи от страна на висшите училища, работодателите и експертната общност. Английската версия на системата в интернет служи като допълнителна предпоставка за засилване на видимостта и присъствието на българските висши училища в европейското и световно образователно пространство.
Съдържанието на „Рейтинговата система за висшите училища в България“ е актуализирано и доразвито през 2012 г. от Консорциум „ИОО-МБМД-С”, съставен от Институт „Отворено общество“ – София, Институт за маркетинг и социални изследвания МБМД и Сирма Груп в изпълнение на обществена поръчка на Министерство на образованието, младежта и науката с предмет „Доразвиване и поддръжка на рейтинговата система за висшите училища в Република България”.

Източник: balkanec.bg

Коментари (1)

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (12)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (105)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (17)
70% Complete
Искам алтернативно решение (4)
70% Complete