Четвъртък, 21 Ноември 2024, 12:16

Над 70% от зрелостниците не успяха да преминат поправителната матура по български език и литература

2 Ноември, 18:16
(0) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 2836 8


73% от зрелостниците, явили се на поправителна матура по български език и литература през август, са получили слаба оценка. Изпитът, организиран за ученици, които не са успели да положат успешно държавните зрелостни изпити в предишни сесии, отново показа тревожно ниски резултати, разкрива справка на Министерството на образованието и науката (МОН).

От общо 6396 допуснати до поправителния изпит зрелостници, само 5030 са се явили, а средната им оценка е 23,5 точки от 100 възможни, при минимален праг от 30 точки за успешно положен изпит. Тази сесия отбелязва само един отличен резултат – над 5.50. Данните от МОН показват, че 1% от зрелостниците са с оценка „Много добър“, 8% – с „Добър“, а 18% – със „Среден“. Останалите 73% са с неуспешен резултат.

На учениците бе поставена задача да анализират произведението „До моето първо либе“ на Христо Ботев или да напишат есе по цитатa „Щом любов нямам, нищо съм“, но според МОН затрудненията са били особено големи както при въпросите с отворен отговор, така и при задачите за създаване на текст. Министерството отбелязва, че резултатите от августовската сесия по традиция са по-ниски, тъй като повечето кандидати са показали слаби резултати и на предходните сесии.

Резултати от другите предмети

Задължителната втора матура, на която са се явили 1640 от 2079 допуснати зрелостници, също отбелязва ниски постижения. Най-много ученици (506) са избрали изпита по английски език, като 430 от тях са положили изпита на ниво В2. Техният среден резултат е 31.4 точки. На изпит по география са се явили 341 души със средно 25.4 точки, а при биологията, където са се явили 266 ученици, резултатите достигат средно 22.2 точки.

По история средният брой точки е 32.8, като 40% от учениците получават слаба оценка, а по философия (с 90 явили се) средният резултат достига 38.4 точки. Слаба успеваемост се наблюдава и в други дисциплини с малък брой кандидати – например математика, физика и химия.

На държавния изпит за придобиване на професионална квалификация от допуснатите 2906 ученици, 2213 са се явили, като 23% от тях също са с неуспешен резултат.

Проблеми и препоръки

Според анализа на Института за пазарна икономика (ИПИ) образователната система остава неравномерна по отношение на успеваемостта на учениците. Данни на института показват, че в 148 училища зрелостниците имат средна оценка под 3.00 на матурата по български език, като 8 от тях са със среден успех слаб (2.00). Старши изследователят от ИПИ Петър Ганев препоръчва поставяне на слабо представящите се училища под специален надзор и въвеждане на специални мерки за подобрение на качеството на образованието в тях, включително изпращане на учители от други области.

Очаква се Министерството на образованието да се фокусира върху мерки за подобряване на резултатите и намаляване на разликите в представянето на учениците в различните региони, с цел по-добри перспективи за тяхното бъдещо професионално и икономическо развитие.



Източник: balkanec.bg

Коментари (8)

  • 1.

    Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!

  • Отговори (6) (2)
    2. добавен от: Анонимен 2 Ноември, 16:51

    Материала е такъв...

  • Отговори (2) (10)
    3. добавен от: Анонимен 2 Ноември, 17:08

    При тези ниски заплати на учителите, толкова :lol:

    • (6) (7)
      1. добавен от: Вени 2 Ноември, 19:10

      Абе,ти май не си в час, учителските заплати са едни от най високите, заедно с тези на полицаите в държавния сектор, ама резултата е една голяма нула. В тази сфера съм и знам нещата, предстои още по голямо повишение на техните заплати, ама ефект върху нашите деца, пак ще е нула. Изливат се едни грешни пари с неясен резултат.

  • Отговори (14) (7)
    4. добавен от: Анонимен 2 Ноември, 17:46

    Тежки години я чака България!

  • Отговори (9) (8)
    5. добавен от: Анонимен 2 Ноември, 18:49

    При това качество на учители и това ми се струва много.В училищата се напълни с материал на нашето веше образование , половината са неграмотни но с дипломи ?

  • Отговори (8) (8)
    6. добавен от: Анонимен 3 Ноември, 08:05

    Видяхме истинското лице на българското образование и тъй наречените учители-будители. Заплати космически, почивки космически ,привилегии космически, а децата ни,прости,необразовани и невъзпитани, ай сиктир от тука.

  • Отговори (7) (0)
    7. добавен от: К.. Христова 3 Ноември, 09:53

    ПРОБЛЕМИТЕ СА ДВА.ПЪРВИЯТ Е В МО- непрекъснато , през 2-3 години се сменят учебните програми и учебници.И то все по несъобразени. с възрастовите особености на учениците и. академичния език, често използван., още. от. началото. на. прогимназиалните класове.И второ : заради високите заплати много. сравнително млади хора ,без каквито и да е педагогически качества,,смениха професията си с учителски дипломи.

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (7)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (44)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (9)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete