С Постановление № 368 от 30 октомври 2024 година Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за опазване и поддържане на военни паметници. Общо в страната са разпределени 419 955 лв. за поддържане на военни паметници. От всичките средства общо 176 074 лв. са отредени за Софийска област. Практиката е и общините да залагат средства от бюджетите си за ремонт на паметните места, освен предвидените държавни средства.
Държавата се заема да ремонтира пантеона „Майка България“ в с. Гургулят, община Сливница. За ремонт и реставрационни дейности по него са предвидени 152 640 лв. Отпускането на средствата идва година преди отбелязването на 140 години от Сръбско-българската война през 2025 г., като за годишнината се очаква пантеонът да е ремонтиран и така да посрещне тържественото отбелязване на едно от най-героичните и значими събития в българската история. Към момента не е ясно дали община Сливница ще има участие във финансирането на ремонтните дейности.
Друг належащ проблем е залегнал за разрешаване в настоящия бюджет за ремонт на паметници - състоянието на паметника на гроба на Димчо Дебелянов в двора на църквата „Успение Богородично“ в Копривщица. Емблематичният паметник на майката на Дебелянов, която приседнала го чака да се върне от фронта, ще бъде ремонтиран за 20 904 лв.
На 29 януари 1916 г. Димчо Дебелянов заминава като доброволец на Македонския фронт с думите: „Аз отивам да изпълня патриотичния си дълг и зная, че няма да се върна; ще блесна като звезда и ще угасна“. Там поетът престоява около осем месеца. През нощта на 30 септември ротата, чието командване му е поверено от няколко дни, влиза в сражение с англичаните. Подпоручик Дебелянов пада убит в това сражение на 2 октомври 1916 г., около 10 часа сутринта в боя близо до Горно Караджово (днес Моноклисия), на 29 години и 6 месеца. Погребан е на следващия ден в двора на българската църква в Демирхисар (или Валовища, днес Сидирокастро).
Останките на поета са положени в новия му гроб на 23 август 1931 година. Скулптурата „Майка“, дело на професор Иван Лазаров, е поставена на гроба през 1934 година. Прототип за образа на майката е копривщенката Лила Паралеева, а след смъртта на баба Лила през 1932 година му позира Лала Душкова. Надписът на паметника гласи: "И в кротъкъ унесъ чака тя да дойде нейното дете... Димчо Дебеляновъ †1916 г."
Останалите паметници на територията на Софийска област, за които държавата отпуска средства, са:
- Община Ихтиман - ремонт на паметник на загиналите във Втората световна война (1941-1945) в с. Вакарел - 1 780 лв.;
- Община Самоков - почистване на паметна стена на загиналите във войните (1912-1945) в с. Марица – 108 лв.;
- Община Самоков - ремонт на стена на загиналите във Втората световна война (1941-1945) в гр. Самоков 642 лв.
Източник: https://otbrana.com/
Няма добавени коментари