Отбелязваме 133 години от Съединението на България
Днес отбелязваме 133 години от Съединението на България. Това е актът на фактическо обединение на Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885 г.
Ботевградската общественост отбеляза днешния празник с две събития. В 11ч. на пред Войнишкия паметник на площад "Незнаен войн" започна тържествена церемония, където водещата Миглена Василева припомни исторически факти свързани с 6 септември:
"В ранното утро на 6 септември 1885 година войските, разположени в околностите на Пловдив, предвождани от майор Данаил Николае и четата на Чардафон Велики, влизат в Пловдив и се насочват към бреговете на Марица. Развявайки опълченското знаме, войските чуват завета на майот Николаев:
- "Заклевам ви в името на Съединена България!"
- "Заклевам се!", винали войницте.
След задружния вик бойците обкръжават конака и арестуват Гаврил Кръстевич, който се предава без съпротива. Румелийското правителство е свалено. Провъзгласява се Съединението на Южна и Северна България. Народът ликува!
Съединението става факт след дълга подготовка, а в самата нея, в обявяването и в защитата му, участват и революционери и министри, и политици, и дипломати. Но и обикновените българи със селското си облекло, с навущата, с цървулите, със старите пушки от хайдушки времена, които тръгват като доброволци да защитават каузата.
В Пловдив е съставено временно правителство, начело с Георги Странски, което обявява обща мобилизация на мъжете от 18 до 40-годишна възраст за отпор на очакваното турско нападение и кани Александър Батемберг да подкрепи Съединението. Малко по-късно временното правителство е заменено от комисарството в Южна България, което приема управлението навластта до пристигането на княза. На 8 септември той издава прокламация, с която се обявява за "княз на Северна и Южна България". След продължителна дипломатическа борба, на Цариградската посланическа конференция Съединението получава международно признание с подписването на Българо- турската спогодба през 1886г. Обединяването на Северна и Южна България имарешаващо значение за по-нататъшно развитие на страната. България се превръща в сериозен фактро на Балканите".
Водещата подчерта, че да помним и честваме великото дело на Съединението на България, означава да знаем, че голямата ни сила като народ, като българи, е в това да сме заедно!
Гости на събитието бяха: кметът на община Ботевград Иван Гавалюгов, зам.-кметът Румен Христов, секретарят на общината Стефка Граматикова, общински съветници, служители на Общинска администрация Ботевград, общественици, граждани.
В знак на почит и признателност, под звуците на Ощински духов оркестър с диригент Иванка Савова, венци и цветя поднесоха: ръководството на общината, ОбС, общински дружества и предприятия, детски и учебни заведения, политически партии и неправителствени организации.
След края на церемонията в Исторически музей – Ботевград започна и втората инициатива по повод днешния ден. Жителите и гостите на града имаха възможността да разгледат мобилна изложба „Българското Съединение в изкуството“ на Регионален исторически музей – Пловдив.
Изложбата ще гостува в Историческия музей до месец октомври. Вход свободен.
Източник: balkanec.bg
Остава година и малко, докато изхвърлим безполезната пионка недоразумението гавалигльо на боклука, където му е мястото
А пък аз ден и нощ се чудя теб с твоята полезност къде да те издигнем.
Където и да е, Г-н Гавалюгов си е човек с авторитет, ама ти 1 си оставаш един бездарен, безполезен и смръдлив лайнар.
П
От злоба,завист и безсилие пишете глупости! Това е млад човек
е възпитан,скромен и умен!Върши си работата без афиширане ,сериозно и отговорно.За много неща има да му завиждате тульовци, тортаджиики
още куп лилипутьовци !
Вижда ме ,че всичко му върви по мед и масло също и заведението за бързо хранене също му върви но за съжаление не се намира в Ботевград