ОУ "Васил Левски" Видраре се включи в кампанията "Заедно против агресията"
Все по - неконтролируем става светът около нас! Все по - често отпускаме ръцете си и “рисуваме” по лицата на другите с боите на агресията. Все по-трудно задържаме обидите и подвластни на някаква модна линия, се поздравяваме с псувни вместо с усмивка. Все нямат достатъчно време родителите за децата си - да ги изслушат, да поиграят заедно, да се поразходят с тях, да споделят. Все по-трудно става на училището, събрало негативите от демокрацията и надеждите на родителите и обществеността, да се справи само с агресията. Убийствено звучи “компетентното” заключение на всеки, който не е учител : “Така ги учат в училище”. Да, така е , само че преди да дойдат в училище, децата са чули, видели и запомнили какво са казали мама, тате, баба, дядо, кака, батко. После са изгле-
дали някой великолепен филм с насилие, кръв, секс и наркотици, минали са през интернета и, ако няма какво друго да правят и има кой да ги контролира, са дошли
на училище да убият малко време, но без написани домашни и научени уроци.
Учителю, ти трябва да можеш, да искаш и да направиш онова, което е задължение на куп хора и институции, преди да запретнеш сам ръкави.
Не е толкова невъзможно, но е все по - трудно постижимо като краен резултат.
Ето какво направиха заедно учениците и учителите в ОУ ”Васил Левски “, с. Видраре. Седмицата от 11.11.до 15.11.2013 г. те посветиха на борбата с агресията в изпълнение на Училищната програмата за превенция на насилието .
Таблото «Заедно против агресията» с полезни съвети как да се владеем, когато сме ядосани, атрактивно направено от големите ученици, постави началото на седмицата. На 12.11.13 г. в интерактивното занятие «Моята личност и личността на другите» с участието на ученици от V до VІІІ клас децата се запознаха с най-важните права от Конвенцията на ООН за правата на детето, научиха се как да откриват своите силни страни и как да помагат на различния да открие себе си и да се приобщи към колектива. Организирани бяха занимания, които помагат за изграждане на култура на мира и ненасилието в училището и дава възможност учениците да осмислят представата за собственото си „Аз”, да развият умения за ясно и точно себепредставяне, да оценяват адекватно своите силни страни, как се усеща неуважението, защо понякога хората проявяват неуважение към другите.
Конкурсът за рисунка на тема «Отворени за доброто» спечелиха: Мартин Стойчев от VІІІ клас - І място, Георги Георгиев от VІІІ клас - ІІ място и Мария Маринова от V клас - ІІІ място. Победителите получиха награди.
На 13.11.13 г. по идея на ІІ и ІІІ клас всички деца в училище нарисуваха своите ръчички с посланията си върху тях за толерантност и ги залепиха като слънчеви лъчи на оранжевочервеното слънце на таблото с име «Като слънчева ласка» .
В четвъртък четвъртокласниците представиха своята «Стълба на агресията», върху която саморъчно нарисуваха скалата на агресията и написаха начините как да се овладява.
Учители от училището организираха лектория с родители на тема «Боят е израз на безсилие», като заедно обсъждаха успешните методи за възпитание на децата. Психолога Красимира Цъклева даде своите професионални съвети на родителите за успешното общуване с децата, като наблегна на личния пример. « Мили родители, децата се учат от вас!” е наръчника за родители, който учителите бяха подготвили в помощ на родителите.
Последният ден от седмицата завърши с презентацията на учениците от VІІІ клас на тема «Толерантността и ние» и с конкурс за «Най - весела карнавална маска», които провокираха усмивки и добро настроение у децата. Отново знай-добре изработените маски бяха наградени.
Те знаят, че трябва да бъдат добри. Нужно е само да им се помогне - вкъщи, на улицата, в училище, в дискотеката, в автобуса - навсякъде и от всички, които имат желание да изгонят агресията в «дън гори тилилейски».
Заедно против агресията. Усмихни се!
.
Източник: balkanec.bg
Браво за хубавите инициативи
А къде е Мая Пенчева
Обира лаврите.
Балканец , не е лошо да измислите мото : „ Заедно против правописните грешки. Усмихни се"! Пише се: „ ВДЪН гори тилилейски".
Браво на учителите и учениците! А коментарите на номер 3 и номер 4 са в унисон с темата за агресията и злобата, която лъха от тях. Жалко!
Трябва ли госпожо да стоим равнодушни към правописните грешки?
За №6
Да изгоним "вдън гори тилилейски" вашите пропуски за пунктуацията - обръщенията се заграждат със запетаи, когато са вътре в изречението /..., госпожо, .../.
№7, май трябва за същите ''тилилейски гори'' да ''изпратим'' и Вашите умения относно учтивата форма на обръщение. Не мислите ли, че и Вие имате пропуски в последните си писаници?! Изрази като ''вашите пропуски'' в случая изискват главна буква. Приемайте градивно критиката и се учете от грешките си!!!