Туристическо дружество "Понория" инициираха петиция до Министерството на енергетиката с призив “Долу ръцете от Понор планина!” да се забранят всякакви дейности по търсене, проучване и добив на подземни богатства в защитените от закона планински райони.
Повече подробности по темата пред Радио София споделиха Радослав Зарков, председател на УС на дружество "Понория" и Димитър Куманов, член на УС на Риболовен клуб "Балканка".
По думите на Радослав Зарков, първата информация е от 4 март 2022 г. публикувана на страниците на “Държавен вестник”, където се казва, че е започнала процедура по издаване на разрешение за проучване и търсене на метални подземни богатства.
“Самият факт, че се издава разрешително за търсене и проучване, това означава, че това има, защото в България се знае всичко къде какво има в подземните недра, подземни богатства още от дълбокия социализъм. И това е сигурна гаранция, че първо ще бъде одобрено търсенето и проучването, и второ, после автоматично процедурата ще премине в добив на подземното богатство”, каза Димитър Куманов.
Той изтъкна още, че в България повече от 10% от цялата територия е отдадена за проучване и търсене на природни богатства. Зарков сподели, че цялата територия на Понор планина попада в защитена зона по „Натура 2000“ за местообитанията на птиците по европейски директиви, а отделно има защитена местност за планински пелин, където изрично е забранено търсене и добив на подземни богатства.
Отделно по думите на Куманов, Петроханското плато осигурява питейната вода за Враца, Монтана, Берковица и Вършец. Освен това каза, че от друга страна реките, които текат оттам изчезват, а те захранват 90% от водоизточниците на Своге и самата Искрецка река и едно замърсяване би довело до невъобразими последици.
“Защитена зона “Западна Стара планина и Предбалкан” по директивата за местообитанията, има едно много странно нещо, което е в заповедта за обявяването на тази зона. А то е, че там е забранен добивът на подземни богатства и строителни материали”, каза Куманов и допълни, че едновременно с това не е забранен добивът на метални полезни изкопаеми, който е по-вреден от този на строителни материали.
По думите му, при самото проучване има опасност да се премине през уранови скали и водоносни хоризонти с което да се отровят подпочвените води. Първата стъпка от протеста е електронна петицията, която е подписана до момента от около 200 човека.
“Изчакваме да видим какви ще са следващите официални стъпки на Министерството на енергетиката и когато приемем, че сме събрали достатъчно количество подписи ще я входираме”, заяви Зарков.
„В мига, в който се появят действия от страна на Министерството на околната среда и водите за съгласуване на такъв проект независимо дали ще искат оценка за съвместимост, или ще кажат, че няма нужда от такава, ще започнат и протестите“, каза Куманов. Той допълни, че:
„Съществуващата ни стратегия за развитие на минната индустрия не е подложена на екологична оценка и оценка на съвместимост, както се изисква и от нашето законодателство и от европейското“.
Източник: bnr.bg
Няма добавени коментари