Само 9 общини в България се самоиздържат. Три са от Софийска област.
Само девет български общини покриват местните си дейности изцяло със собствени приходи.През 2023 г. българските общини са генерирали общо 3,35 млрд. лв. собствени приходи, което представлява увеличение от приблизително 6,5% спрямо предходната година. Най-големите общини в страната са събрали най-много средства, като Столична община води с 962,1 млн. лв., следвана от Варна с 208,6 млн. лв., Пловдив с 182,5 млн. лв. и Бургас със 126,2 млн. лв. На пето място се нарежда Несебър със 67,5 млн. лв., според нов анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Собствените приходи включват средства от местни данъци и такси, общински услуги, разпореждане с общинска собственост, глоби, лихви и неустойки, помощи и дарения, както и концесии. Най-голямо количество собствени приходи на човек са регистрирани предимно в рудодобивни и туристически общини. Причината за високите постъпления при рудодобивните общини са концесиите, а при туристическите – таксите за битови отпадъци, данъците върху недвижимите имоти и продажбите на общински услуги.
Най-високите собствени постъпления на човек са в общините Челопеч (5564 лв.), Чавдар (2612 лв.), Несебър (2419 лв.), Приморско (2218 лв.) и Мирково (2218 лв.). На обратния полюс са малки и отдалечени общини като Сатовча (136 лв.), Неделино (144 лв.) и Якимово (145 лв.), където ниската икономическа активност ограничава възможностите на местните власти да генерират високи приходи.
Средно за страната, през 2023 г. общините събират по 519 лв. собствени приходи на човек. В 67 общини този показател е по-висок. Важен показател за финансовата автономия на общините е отношението на местните приходи към разходите за местни дейности. Средно за страната, 74,1% от местните дейности се покриват със собствени общински приходи, а останалата част се финансира чрез трансфери от централния бюджет.
В 49 общини този показател е по-висок от средното за страната, като водещи са минните и туристическите общини, както и областните центрове. Девет общини покриват местните си разходи изцяло със собствени средства, като водещи са Столична община (111,6%), Плевен (111,5%), Челопеч (109,5%) и Созопол (105,8%). Най-ниски стойности на покритие на местните разходи със собствени приходи са регистрирани в общините Струмяни (12,7%), Трекляно (13,1%), Кресна (14,2%) и Борино (15,2%).
Източник: balkanec.bg
Ботевград Къде е,в иначе така подробната информация?
На опашката на държавната баница
Защо питаш, след като сам си отговаряш?
Този от Елин Пелин постоянно тръби по средствата за масова информация за децентрализация. Ако го отсвири държавата и остане на десетките складове израснали в земеделските земи и отиващи данъци в София ще изреве , като Саранската мечка и ще спре ръченико пред общината...
петя банкова е наблизо
Правец не е ли тука е богато
Докато Вальо и тиквата бяха "дупе и гащи",парите течаха и една фирма,направена да ги прибира,бая напълни торбетата.Сега и трите страни са скарани и си вадат кирливите ризи и за Правец ще има толкова,колкото за другите.
4/ 1.Непременно ли трябва да покажеш незнанието си, неотличимо от простотия.
Аз си мислех,че Етрополе е миньорски град а то въобще не ни и споменават.
Стига сочите Челопеч и Чавдар!Колко хора живеят там,и колко е печалбата на Дънди та да не ги издържа! Роман Абрамович като губернатор на Камчатка поддържаше невероятен стандарт на цялото население!Що се касае за София,нека всички фирми работещи в провинцията,а са регистрирани в столицата,да си плащат данъците там, където замърсяват!
Абе всеки шлеви като за световно, игрите в общините с тия пари са големи.