Скравенци спряха строителното депо!
Дружеството "Автомагистрали Хемус" АД оттегли своето инвестиционно предложение за изграждането на площадка за събиране, съхраняване и рециклиране на строителни отпадъци в местността "Креща" на територията на с. Скравена.
Ето и част от писмото на АМ "Хемус" до Директора на РИОСВ София и до община Ботевград:
"Уведомяваме Ви, че с настоящото бихме искали да изразим нашето изрично волеизявление за прекратяване на процедурата по разглеждане на внесената документация във връзка с инвестиционното предложение на дружество "Автомагистрали Хемус" АД..., а именно: "Обособяване на площадка за събиране, съхраняване и рециклиране на строителни отпадъци в част от имот номер 66860.12.126, с местонахождение община Ботевград, село Скравена, местност "Креща", като молим административното производство да бъде прекратено по реда на чл.56, ал.1 от АПК..."
Припомняме, че до оттеглянето на предложението се стигна след категоричното несъгласие на жителите на Скравена да се изгради такъв вид площадка, която да обработва 1 млн. 200 хил. т. отпадъци годишно и да извършва дейностите на строително депо.
Предисторията: На 23.08.21 г., "Автомагистрали Хемус" АД информират община Ботевград и кметство Скравена за инвестиционното си намерение. В средата на месец септември, жителите на с. Скравена провеждат събрание в Пенсионерския клуб, на което изразяват своите аргументи против депото и създават Инициативен комитет. В селото започва подписка против депото. Хората се информират за неговото местоположение, дейностите и вида на строителните отпадъци чрез информационна кампания в социалните мрежи и разпространените в селото плакати. В инвестиционното предложение бе описано, че 2 трошачки на двусменен режим на работа ще трошат 1 млн. и 200 хил. т. отпадъци на година, като общата сума на преработваните отпадъци описани по групи, възлиза на 15 659 000 тона годишно.
Така например, общият отпадък в група бетон, тухли, керемиди, плочки, порцеланови и керамични изделия е 4 800 000 тона годишно; в група метали и техните сплави - 40 000 т. годишно; в група почва, включително изкопана почва от замърсени места, камъни и изкопани земни маси е 3 млн. и 600 хил. тона годишно; строителни материали на основата на гипс - 1 млн. 200 хил. т. на година.
Въз основа на тези данни, опасенията на скравенци бяха, че всички строителни отпадъци, които ще се трошат, разделят и сортират, ще замърсят въздуха, близките реки и водоизточници и въобще екосистемите.
До момента в селото са събрани неколкостотин подписа против депото в подписка, която ще бъде използвана в случай, че "Автомагистрали Хемус" възобновят инвестиционното си предложение.
"Балканец" бе единствената медия, която без цензура и последователно - от началото до края отразяваше борбата на жителите на Скравена за спиране на депото и подкрепяше всички техни усилия за запазване на природата в района. Екипът на "Балканец" постави директно проблема на вниманието на кмета на община Ботевград, позовавайки се изцяло на факти и данни от наличната документация.
Източник: balkanec.bg
Браво!!!
Браво на "Балканец"!
Ма николина преписа от тях
Браво на жителите на Скравена!!! Така се прави!!!
Дали може да им се вярва на тия?
Хората го спряха! Да се знае.
И вие не знаете какво спряхте.Изобщо не сте наясно
ГолЕми герои се изкарахте
Еми то е като голЕмите гъзолизци
Не, не може да се вярва! В последните изречения на уведомление то пише, че ще преразгледат намеренията си!!!
Щом сте поставили проблема на кмета и той е взел мерки. Браво е на него.
Иван Гавалюгов нищо не е направил! Целта му беше да се мълчи, да не се разбере. За депото се разбра от кмета на Скравена.
Браво Скравена не е сметище а хубаво село с голямо бъдеще
Страшно бъдеще ви очаква.Коритото на реката е осеяно с боклуци.Кой каквото ремонтира и бишка,хвърля отпадъците там.
За съжаление кмета не си мръдна пръста. Не взе никакво отношение по въпроса!!
Как ще вземе като скравенци не гласуват за него, нали трябва да им се натрие носа. Комплексарска работа.