Спешна помощ в Ботевград реагира на готвените реформи в системата
В петък (11 ноември) д-р Полина Русева ще вземе участие в работна среща на Центъра за спешна помощ – София област. Това съобщи д-р Русева - отговорник на филиала в Ботевград. Целта на готвените промени не е закриване на съществуващите филиали за спешна медицинска помощ, а закриването на административните структури на 28 центъра под шапката на Центъра за спешна медицинска помощ и преминаването на административно подчинение на филиалите към съответната окръжна болница. За филиал Ботевград това е МБАЛ ”Света Ана”. Промените ще засегнат и финансирането на спешната дейност, което ще минава през бюджетите на окръжните болници. Служителите на ботевградския филиал наброяващ 40 лекари, медицински сестри и шофьори подготвят протестна подписка. Тя ще бъде внесена в Министерството на здравеопазването след подготвянето на подписки на още 370 човека от филиалите в целия Център за спешна помощ – София област.
Реформата в Спешна помощ предизвика широк обществен и медиен интерес след като преди дни премиерът обяви, че Спешната помощ трябва да премине към областните болници, като по този начин ще се намали администрацията, а заплатите на персонала ще се увеличат. Реформата в Спешна помощ обаче се подготвя вече шест месеца по думите на ген. д-р Стоян Тонев - началник на ВМА . В свое изказване по медиите ген. Тонев подчерта, че тази идея се разработва с участието на всички институции вече шест месеца с участието на всички заинтересовани институции и тя е приложима у нас. Според Ивелина Георгиева - началник отдел "Спешна медицинска помощ" в Министерство на здравеопазването, повечето областни мениджъри са приели идеята Спешната помощ да премине към областните болници, и считат, че това ще доведе до значително подобряване на организацията на Спешната помощ и най-вече на оптимизиране на достъпа на пациента до тази помощ в нейната цялост - от появяването на линейката до настаняването му в подходящо болнично заведение.
Д- Русева обаче пита защо никъде не се казаха механизмите за обещаното увеличение на заплащането в системата на спешна помощ, което е основен стимул за работещите. Никъде не се говори за подобряване на битовите и социални условия на работа, както и реални идеи за по- добрата координация в останалите структури на здравната система и по-конкретно кой ще я осъществява и как ще се манипулира с единния телефон 112 за Спешна помощ.
Източник: balkanec.bg
тая е ебати дръпнатата лекарка -колко аз съм космонавт
Дръжте се ботевград, ако останем и без спешна помощ сме загубени отвсякаде
#1 Добре че я има лекарката, иначе нещатата са загубени отвсякаде
Да много е добра, компетентна и загрижена за пациентите.Защо не са всички доктори като д-р Русева.
Докторите ако нямат съветс, няма смисал да са на това работно място