Стартира процедура по набиране на заявки от работодатели от реалния сектор по схема "Младежка заетост"
Във връзка с реализацията на схема „Младежка заетост” от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020г. стартира прием на заявки за разкриване на работни места от работодатели осъществяващи осъществяващи дейност във всички сфери на икономиката с изключение на селското, горското и рибно стопанство.
Схемата „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат младежи на възраст до 29 години включително в две основни направления:
Стажуване – съобразно своите потребности работодателите могат да включат в стажуване по схемата младежи завършили средно професионално или висше образование и без трудов стаж по специалността, като посредством наставничеството на работодателя или определено от него лице, тези лица ще усвояват практически умения по придобитата професия или специалност.
Обучение по време на работа - по време на работния процес посредством наставничеството на работодателя или определено от него лице, младежите ще се обучават по определена професия или специалност и ще придобият професионални знания, умения и квалификация.
И в двата случая, ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място на работа, се осигуряват средства за транспорт от и до работното място за първия месец от стажа/ обучението.
На работодателите, които осигуряват стажуване по схемата, ще бъдат покрити разходите за възнаграждения за всяко лице за период от 6 месеца, в размер на минималния осигурителен доход за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към които се отнася разкритото стажантско място и осигурителните вноски за сметка на работодателя.
В случай, че след изтичане на стажа младежът остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, на работодателят ще бъдат допълнително покрити разходите за здравно и социално осигуряване за още 6 месеца.
На работодателите, които осигуряват обучение по схемата, ще бъдат покрити разходите за възнаграждения за всяко лице за период от 6 месеца, в размер на 90% от минималната работна заплата за страната, осигурителните вноски за сметка на работодателя, както и месечното възнаграждение на наставника в размер на ½ от минималната работна заплата за страната.
Заявките се приемат в Дирекция „Бюро по труда” - Ботевград до 17:00 часа на 29.09.2014г. включително.
Допълнителна информация можете да получите от експертите в Дирекция „Бюро по труда” – Ботевград и филиалите в Етрополе и Правец, както и по телефон: 0723 / 60-161.
Източник: balkanec.bg
http://pik.bg/кой-трупа-кървави-пари-от-скъпия-ток-news225670.html
"...Нека обаче всички знаем истината. А тя е една: в момента Националната електрическа компания /НЕК/ купува най-много ток от омразните възобновяеми енергийни източници – ветровите централи и слънчевите панели. И от американските централи в Марица Изток, който му пробутват тока на срамно високи цени. Според изчисленията на самото дружество тъкмо заради това реалната цена на тока е много над обявената 114,10 лв. за квтч. И компанията губи всеки месец поне по 50 млн. лв. заради тази разлика.
Е, как тогава да не вдига цената на тока за дребния потребител? А той пък как да не се сети, че дължи това на споменатите ветрови и други централи, чиито собственици трупат тлъсти печалби от кървавите му пари.
Инж. Веселин Джамбазов, Ботевград "
Коментарът беше изтрит поради използването на нецензурни или неуместни изрази!