В неделя точно в 3 часа през нощта трябва да преместим стрелките на часовника с един час напред. В България повече от 30 години, всяка последна неделя на месец март, преминаваме към лятно часово време. Системата е въведена в Германия по време на Първата световна война. По късно идеята е приета и от Великобритания. Причината е да се спестят разходите за осветление, като се увеличи използването на дневна светлина.
Последните изследвания развенчават мита, че след преминаването към лятното часове време се спестяват милиони киловатчаса електрическа енергия. Реалната икономия се оказва едва 1-2%, твърдят икономисти. Друг мит е, че заради по-дългия ден катастрофите намаляват. Напротив отчита се ръст на произшествията на пътя, заради недоспиване на шофьорите.
Драгомир Белчев - финансов директор на Института за икономическа политика: - Има допълнителни ползи, които са свързани с местенето на времето, които са повече социални. Това дава отражение върху някои специални отрасли като туризма и свързаните с него услуги, като транспорт, забавления.
Вече все повече държави се замислят за вредата от нарушения биологичен ритъм на човека заради смяната на времето. Изследвания доказват, че то влияе отрицателно на психичното здраве. Наблюдава се още промяна на телесната температура и отклонения на пулса и дишането.
Оксана Хорват-Станчева - психотерапевт: - Работоспособността, концентрацията, смущаване на съня, съответно и по-остри емоционални състояния могат да бъдат провокирани, защото организмът има нужда от повече сили, за да се преустрои.
Ако не искате да почувствате неразположение, веднага след смяната на времето наградете тялото и духа си още днес с много слънце през деня и по-дълъг и спокоен сън през нощта.
Източник: bnt.bg
Няма добавени коментари