Събота, 23 Ноември 2024, 06:09

Трябва ли децата да имат достъп до училищните дворове извън учебно време?

14 Август, 11:52
(2) (0)
Ботевград - Новини
Прочетена: 1753 8


Решението на кмета на Пловдив, Костадин Димитров, да отвори училищните дворове за обществено ползване извън учебно време, предизвика разгорещени дискусии сред учителите и директорите в града. Съюзът на работодателите в системата на народната просвета и Сдружението на директорите в средното образование изпратиха писмо до кмета, в което изразяват сериозни резерви относно заповедта и настояват тя да бъде преосмислена.

Съгласно заповедта, издадена на 12 август 2023 г., децата в Пловдив ще могат свободно да ползват училищните дворове извън учебните часове, включително през делнични и празнични дни, в интервала от 9 до 21 часа. Директорите са задължени да организират и контролират достъпа, като при констатирани нарушения трябва да подават сигнали до съответните органи. Това решение е широко одобрено от родителите, които отдавна настояват децата им да имат достъп до спортни съоръжения в училищата без ограничения, особено в райони, където тези дворове са единственото безопасно място за игри и спорт.

Много от директорите обаче изразяват сериозни опасения, свързани с възможни вандалски прояви, като счупени съоръжения, изкъртени футболни врати, надраскани фасади и оставени боклуци. Те подчертават, че липсата на персонал в училищата в часовете от 9 до 21 часа увеличава риска от умишлени увреждания на материалната база и замърсяване с опасни отпадъци. Освен това, директорите смятат, че е трудно да се установят нарушителите и да им се наложат имуществени санкции.

В писмото си до кмета, директорите предлагат редица мерки, които да осигурят безопасността на училищните дворове. Сред тях са осигуряване на охрана или видеонаблюдение, както и редовно почистване от общинско предприятие. Те също така настояват за поставяне на информационни табели с правилата за ползване на спортните съоръжения и контактите за подаване на сигнали при нарушения.

Дебатът около решението на кмета не е толкова за или против отварянето на училищните дворове, а по-скоро за това как да се създаде ефективна организация, която да гарантира безопасността на децата и запазването на училищната инфраструктура.

В България практиките за отваряне на училищните дворове през уикендите варират в различните градове. В някои градове, като Бургас и Варна, училищните дворове са масово отворени за обществено ползване, докато в София около 46% от училищата предпочитат да ги държат заключени поради опасения от вандализъм и щети.

Въпреки това, някои столични райони, като "Триадица", са намерили начин да осигурят свободен достъп до училищните дворове, като предоставят охрана и поемат разходите по поддръжката на съоръженията. Този подход се е оказал успешен и няколко училища вече са се възползвали от него, като са отворили дворовете си за обществено ползване.

Източник: balkanec.bg

Коментари (8)

  • Отговори (17) (3)
    1. добавен от: Анонимен 14 Август, 13:53

    Естествено, че трябва да имат досъп. Училищата са опасани с камери. Повечето директори са дебелогъзи стрини, които най-мразаят да размърдат главите и задниците си и да носят малко повече отговорност.

  • Отговори (17) (5)
    2. добавен от: Васко да Гама от село Рупча 14 Август, 15:14

    Училищата са държавна собственост и техните дворове принадлежат на българския народ с чиито данъци се издържат училищата и играят българските деца! Директорите да не се вживяват на частни васали и собственици на имоти и без това никаква работа невършат!

  • Отговори (10) (1)
    3. добавен от: Анонимен 14 Август, 16:52

    Точно по тази тема ще напиша нещо, което ми направи силно впечатление. Бях за 10 дни на почивка във Варна при роднини. Жилището им е точно срещу едно училище в централната част. Постоянно имаше деца в двора. Играеха футбол, баскетбол. В единия край беше направен и кът с фитнес уреди! Останах очарован. Посещаваше се и от млади и от по-възрастни! Портите бяха отворени 24часа!

  • Отговори (7) (2)
    4. добавен от: Анонимен 14 Август, 17:07

    Ако родителите възпитават децата си както трябва и не разчетат само но учителите за това, не би трябвало да се притесняват какви долу вика ще направят! Имайки в предвид обаче , на какво ниво е възпитанието на днешната младеж , аз съм против неограничения достъп без надзор!

  • Отговори (8) (2)
    5. добавен от: Нора 14 Август, 18:42

    Разбира се, че трябва да могат да ги ползват, ние израснахме в училищните дворове. А сега нямат къде да играят,ритат топка и крещат под прозорците на хората - и те нервни и ние също...

    • (3) (4)
      1. добавен от: Анонимен 14 Август, 21:14

      Май не си много в час, те там само трошат, пият,пушат, бият си и други, ако живееш в друго време излез от него и влез в реалността. Пълната забрана, ще спаси тези места.

  • Отговори (4) (4)
    6. добавен от: Ивелина 14 Август, 21:46

    Твърдо не,и яки актове на родителите ако са там.

  • Отговори (0) (0)
    7. добавен от: Анонимен 15 Август, 17:53

    Трябва достъп до кривака.

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (7)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (63)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (12)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete