През XIVв. Чешковица е преименувана във Врачеш – може би заради големия брой врачки и врачове, които лекували хората чрез баене и билки. За лечителските легенди на врачежани се носели легенди не само сред местното население, но и в цялата страна. Днес името на Врачеш отново бива прославяно по света, но и с работата на местните бъчвари. По идея на кмета на селото Марин Бончовски, днес започна първият по рода си Фестивал на бъчвата 2017г. Неслучайно е избрана датата 14 октомври – Петковден, тъй като в миналото врачежани са чествали своя събор на този празник.
Преди официалната част присъстващите се насладиха на изпълненията на Младежки духов оркестър и Мажоретен състав към НЧ „Христо Ботев”. Гости на днешния празник са кметът на общината Иван Гавалюгов, зам.-кметът Борис Борисов, председателят на ОбС Ботевград Любомир Лилов, представители на общинска администрация, общински съветници.
Водосвет за здраве и благоденствие на всички гости и жители на Врачеш отслужи отец Димитър.
С приветствие към гостите се обърна кметът на селото Марин Бончовски
„Този занаят се развира от далечни времена и предава от поколение на поколение. Благодарение на него, младите хора остават в селото и в момента бъчвопроизводството е един от основите поминъци на врачежани. Нашите артикули се продават в Англия, Германия, Франция, Италия, Гърция, САЩ, Испания, а напоследък и в Япония. Нашето качествено производство от дъб се знае не само в цяла България, но и по света”, каза г-н Бончовски.
Той изказа благодарности на спонсорите, допринесли за осъществяването на фестивала – община Ботевград, Красимир Инински – председател на Европейската федерация по бокс, Захари и Захарин Захариеви – местни жители, собственици на транспортна фирма, Красимир Александров – книгоиздател, Славчо Дишев – собственик на шивашка фирма, предоставил фланелки с логото на фестивала, Иван Владимиров – автор на логото, Димитър Христов – председател на мотоклуб „Небесните сили”, Тони Дранчев – собственик и производител на икони. Кметът благодари и на всички, бъчвари, включили се в провеждането на този грандиозен празник.
„Това събитие ще направи Врачеш още по-разпознаваем. Местните жители са известни като трудолюбиви хора, с умения и способности и с изключителен темперамент”, заяви кметът Иван Гавалюгов.
Празникът продължи с изпълнения на танцовите състави към НЧ „Събуждане” към с. Врачеш.
Богатата програма на фестивала включва демонстрация на автентично изработване на бъчва и основните етапи в процеса – разбичване на дървения материал, редене и сушене на материала, обработване на дъгите, събиране, свиване, препичане и задънване на бъчвата. Гостите на празника имат възможността да се запознаят с най-възрастния и най-младия майстор, практикуващ бъчварския занаят. Автори на кулинарния базар за врачешките домакини и майстор Ангел, изложени са щандове с вина от различни краища на България. Ще се проведат атрактивни игри с бъчви, по време на които състезателите ще покажат силата и сръчността на бъчварските ръце.
Пълната програма може да видите
тук.
Източник: balkanec.bg
Хубава идея, която тепърва трябва да се развива. Една забележка- трябва да се предвидят столове за зрителите и повече маси за консумация. Иначе - пожелавам ви успех!
Докато мислим за фестивали на бъчви и тяхното съдържание...добро не чакайте!!!
Ами #2 не мисли , защото мисля че няма с какво да мислиш!
С твойто мислене,само махмурлук ще си докараш.
Феста на Бьчвата -пьрвият по рода си за времето,има добьр замисьл ,добро като идея,но организацията като цяло, ако не беше Община Ботевград сьс всичко да се включи ,положението на местно ниво е трагично.Ако започнем от хигиената на самият центьр,продьлжим сьс участието на местното читалище-под всякаква критика и достигнем до обществена заинтересованост от местното селско управление и организация.Ако не беше Общината да сьздаде по протокол организацията, то местните самодейци и читалищни дейци не показаха с нищо защо са на заплати на дьржавната хазна -с две групи -пенсионери и една група деца,не се прави читалищна дейност,господа хрантулковци на дьржавната хазна!Успех на врачежани в бьдещите ви фестове,но запомнете едно-организация и заинтересованост и най-вече отговорност за делата в селото.
Много интересно какво общо може да имат мажоретки и бъчвари, голямо сходство.......
Бях на Духовата музика на Литаково и след тях Северозападняците. Добре беше.
Но за догодина дано да оправят площада - тротоарите, чистотата.
Мислех си, че ще изчистят селото за празника, но уви, това не се случи. Всички гости се "наслаждаваха" на мръсотията и бурените около ресторанта, а и не само. Можеше да се накарат собствениците на имоти в центъра да си изчистят поне тротоарите. Потресени сме от мръсотията в това село.
Евала на хората с умения...
Човешката злоба и завист няма почвен ден!
Празника не завърши ли с бой нещо характерно за врачежани?