Неделя, 24 Ноември 2024, 09:45

"Столицата на бъчвите" - село Врачеш

22 Февруари 2016, 14:25
(5) (1)
Ботевград - Новини
Прочетена: 18415 30


За хубавото вино трябва качествена бъчва. А такива се произвеждат ръчно и до днес в "столицата на бъчвите" - ботевградското с. Врачеш. Там занаятът има повече от 160-годишна традиция.
 В необятния свят на бъчварството работят над 70 работилници, а всяка втора къща е със сръчен майстор, усвоил тънкостите на занаята по наследство. С малко талант и повече любов над десетки бъчвари в момента създават продукция за най-големия център за производство на вина във Франция - град Бордо. През последната година интерес към буретата им проявили дори и от Южна Африка.
 

Основният пазар майсторите от Врачеш е гръцкият. В България пък лозарските краища постоянно търсят майсторите от Ботевградско за нови произведения. Те разказват, че за изработката на едно буре най-често се използва дървен материал от дъб, който взимали от Странджа. Той бил желан не само заради своята гъвкавост и здравина, но и заради приятния вкус на горски плодове, който придавал на виното. Със сръчните си пръсти и помощта на няколко машини бъчварите от с. Врачеш правят бурета от 5 литра до 3 тона.
 
"Раждането" на бъчвата отнема години, признават опитните майстори. Преди реалната обработка на дървото, то трябва да се изсуши на проветриво място за година, за да падне влажността. "Първата стъпка е да се обрежат дъгите според желаната дължина. След като са обработени всички дъги, започва тяхното редене в метални обръчи - елементи, които крепят бъчвата", разказва Мартин Йончовски, бъчвар в селото. Деликатен момент е свиването на дъските в едно тяло.
 
Това става чрез нагряването им с огън, който се пали в средата на бъдещото буре. "В зависимост от желанието на клиента, има четири вида обгаряне на дървесината отвътре. За белите вина изпичането е по-слабо, докато за червените е повече, за да може да даде по-добър вкус", обяснява бъчварят. И допълва, че самото изпичане на дъба дава вкуса и аромата на горски плодове. "Следващата стъпка е направата на дъна. Тя става чрез рендосване на дъските, като при реденето се слагат по-средата най-дългите, след тях по-късите и накрая тези с най-малка дължина", казва Йончовски. Майсторът добавя, че преди години преди да се сковат дъгите, откъм тясната страна се намазвали с папур.
 
"Следващата стъпка е свалянето на челния обръч, така че краищата на дъгите да се изправят, за да се постави дъното. След това се връща обратно челният обръч и се стяга дъното", подчертава бъчварят. След външната обработка, обръчите се набиват окончателно срещу разместване. "Предпоследната стъпка при направата е заглаждане на бъчвата на ренде, за да се изравнят неравностите. Накрая се пробива кръгъл отвор - "врана" и се поставя канелка в него", заключва опитният майстор. Повечето от тези дейности бъчварите правят на ръка. Те разказват, че удоволствие от творението изпитват когато дървото минава през пръстите им и усещат всяка негова деформация. "Ние сме като художниците и творим с любов произведения, които се ценят високо", казва друг бъчвар от селото - Васил Василев. Той е категоричен, че ценители на истинската продукция в занаята им винаги ще има, защото основната роля във вкуса на виното играе бъчвата.
 
Сътвориха гигантска с врата
 
Бъчва един тон и половина с врата. В сътворяването й лично е участвал Мартин Йончовски, един от бъчварите от с. Врачеш. Той разказва, че в направата й са взели участие около 10 човека. За да влизат в нея, майсторите са изрязали едната страна на дъното й в полукръг. По този начин са работили стените й отвътре. Отвън пък са го правили с помощта на скеле. Бъчви с такива обеми се използвала главно от заводи за производство за вина. Интересното е, че при по-големите съдове процесите на съзряване са по-бавни и по-трудни за контролиране, но пък те са по-подходящи за съхраняване на дестилати.
 
Малките - ценни като швейцарски часовници
 
Малкият швейцарски часовник е по-скъп от големия, същото е и с буретата, казват майсторите от Врачеш. Въпреки по-високата си цена, буретата между 5 и 10 литра са най-желаните. Те най-често се използват за подарък. При направата на едно такова се изисква повече време и вглеждане във всеки един детайл. Цената им се определя и от желанието на клиента да се пирографират с разнообразни цветни или безцветни рисунки и пожелания. Преди години украсяването на дървото се правело чрез "рисуване с огън", сиреч с нажежени шишове. Сега вече за това се използва електрическа машинка. Рисунките най-често се правят в духа на народните традиции, взаимствани от украсата на българската народна носия. Честа практика е и брандирането на бурето чрез поставяне на лого.
 
Занаятът изчезва
 
Интерес към занаята "бъчварство" от страна на младите няма, разказват с тъга бъчварите от с. Врачеш, които по наследство се занимават с правенето на бъчви. Те поставят желанието и любовта към тази професия на първо място, като допълват, че не виждат този "пламък" в очите на своите деца. "За съжаление с появата на новите технологии, никой не би се заел с нещо, което изисква повече време и усилия. Младите търсят бързите пари, но при нас такива няма", разказват опитните бъчвари. Малка част от тях са тези, които се занимават единствено и само с бъчварство, повечето имат и втора работа. Определят занаята си по-скоро като хоби, чрез което няма как да се изхранят. "Ние самите сме и производители, и търговци. Тук се получава така - влагаш един капитал и чакаш година и половина възвращаемост", казват мъжете. Въпреки това те са категорични, че ще продължат да майсторят бъчви, докато пламъкът в сърцето им угасне. В този тежък занаят и жените са оставили своята следа. Те са били помощници на своите мъже и плътно до тях във трудните времена, когато комунизмът забранявал частното производство.
 
Чешит си поръча буре с два чучура
 
От единия точи питието на боговете, от другия - ракийка
 
Буре 2 в 1, разделено по средата с дъно. Едната му част се пълни с вино, а другата с ракия. Такава поръчка е получил бъчварят Васил Василев от с. Врачеш преди време. Желаното буре трябвало да има два чучура, през които стопанинът му да точи различните питиета. Речено - сторено. Майсторът изпълнил желанието на човека.
 
Василев разказва, че в последните години се засилил и интересът на хората към буковите качета. Те се използвали главно за съхраняване на сирене и сланина. Домакините ги искали, защото дъбът, от който е направена бъчвата, придавал по-приятен вкус. "Клиентът е най-важен и той трябва да бъде доволен от теб, защото майстори има под и над път. Лесно ще те замени, ако не си свършил работата си", казва бъчварят.
 
За домовете, направени в по-битов стил, Василев и колегите му изработват "половин" буре. "Хората ги закачат по стените си, те са страхотна украса за по-битовите жилища", допълва майсторът. Той разказва, че получава поръчки и за т.нар. "кашпи" - бурета, направени под формата на ваза. Тях клиентите използвали за поставяне на шише с вино. Опитните бъчвари от с. Врачеш разказват, че на пазара имало и много имитации на бъчви, направени от пластмаса. "Тя е изключително вредна, тъй като ракията, самият спирт, престояващ в нея, с времето я разгражда", обясняват мъжете. По думите им пластмасата е такъв материал, в който и самата течност не може да ферментира, за да се превърнат захарите в етилов алкохол. Дървото от своя страна поема вредните вещества. То е и топлоизолатор, в който ферментацията не спира. "В Япония дори пластмасата е забранена. Не купувайте бидони от такъв материал", съветват бъчварите, но отбелязват, че интересът на хората към естественото буре все още е силен.
 
Бай Цано е жива легенда
 
Най-старият бъчвар в с. Врачеш е Цано Василев. Тази година той ще навърши 90 години. За него бъчварите казват, че е по жизнен и отдаден на занаята от всеки друг. Съседите му пък до късно вечер чуват звука на включените машини, с който се реже дървения материал за бъчвата. Те с усмивка подхвърлят, че не са сигурни дали дядо Цано не ги е забравил по погрешка. Възрастният човек е най-мъдрият майстор, изпитал на гърба си тежката забрана да твори свободно по време на комунизма. Тогава голяма част от бъчварите в селото били принудени да работят в бъчварски цех, намиращ се в началото на с. Врачеш. Режимът там бил изключително суров, тъй като в близост до селото се намира и град Правец - меката на живковизма. По-възрастните бъчвари още си спомнят далечната 1977 година, когато данъчния обикалял по къщите им, за да преглежда и брои какъв материал имат, а ако сметне, че не са спазили закона, им пишел актове. Непримиримите с репресиите на времето бягали в други градове, в които забраните на комунизма не се усещали с цялата си сила и всеки можел да твори за собствена облага. Голяма част от бъчварите прекарвали работната седмица в градове като Враца, Лютидол, Ребърково и Козлодуй. Това била тяхната свобода и малка победа срещу правилата на комунистите.
 
Криза за дъб
 
Масовото изсичане на дъба води до замирането на занаята "бъчварство", разказва с тъга бъчварят Васил Василев. "Дъбът е в криза, защото се изсича, а това е дърво, което расте 80 години", обяснява той. Мъжът години наред се снабдява със суровината от Елена и Смядово. Но признава, че напоследък усетил осезаемо колко липса има в горите заради незаконната сеч.

Автор: Цветелина Танкинска

Източник: blitz.bg

Коментари (30)

  • Отговори (2) (0)
    1. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 15:03

    Bravo na tezi hora,da sa jivi i zdravi!

  • Отговори (2) (0)
    2. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 16:50

    Поклон!Браво!Да сте живи и здрави ,майсторете!Наздраве!

  • Отговори (1) (0)
    3. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 17:16

    Bravo na Dgiko

  • Отговори (1) (1)
    4. добавен от: теменуг 22 Февруари, 17:20

    да са здрави и да са пълни с вино!

  • Отговори (2) (1)
    5. добавен от: Цеко Цеков 22 Февруари, 17:23

    Врачеш е столица на чалгата и алкохолизма.

  • Отговори (1) (2)
    6. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 17:39

    "Възрастният човек е най-мъдрият майстор, изпитал на гърба си тежката забрана да твори свободно по време на комунизма. Тогава голяма част от бъчварите в селото били принудени да работят в бъчварски цех, намиращ се в началото на с. Врачеш. Режимът там бил изключително суров, тъй като в близост до селото се намира и град Правец - меката на живковизма. По-възрастните бъчвари още си спомнят далечната 1977 година, когато данъчния обикалял по къщите им, за да преглежда и брои какъв материал имат, а ако сметне, че не са спазили закона, им пишел актове. Непримиримите с репресиите на времето бягали в други градове, в които забраните на комунизма не се усещали с цялата си сила и всеки можел да твори за собствена облага. Голяма част от бъчварите прекарвали работната седмица в градове като Враца, Лютидол, Ребърково и Козлодуй. Това била тяхната свобода и малка победа срещу правилата на комунистите."
    По-големи глупости е трудно да се съчинят!

  • Отговори (4) (1)
    7. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 17:51

    Джико е страхотен приятел с огромно сърце. На този истински българин дължа живота си. Да е жив и здрав дълги години. Учете се от него!

  • Отговори (1) (0)
    8. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 18:28

    tova sa xora koito s trud izkarvat pari a ne s dalaveri...da sa jivi i zdaravi

  • Отговори (0) (0)
    9. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 18:38

    Браво шиндареееее

  • Отговори (1) (0)
    10. добавен от: Анонимен 22 Февруари, 19:04

    ZINGATA. JIMI,PIPI I O6TE MNOGO SIAVAHA RESPEKT V ZIALATA OKOLIA...NEMA

Добави коментар:

Назад

Последвайте ни във Facebook

Обяви

виж всички
виж всички

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

Анкета » коментари (1)

Как оценявате предложението за увеличаване на местните данъци?

отговори
Подкрепям увеличението – необходимо е за поддръжка и развитие на общината. (8)
70% Complete
Не подкрепям – смятам, че данъците са достатъчно високи. (72)
70% Complete
Разбирам мотивите, но очаквам повече прозрачност и ефективност при разходите. (13)
70% Complete
Искам алтернативно решение (2)
70% Complete