Павлин Иванов спаси Лукойл Академик в първия сблъсък от финала

17 Май 2016, 20:25
(0) (0)
Прочетена: 3442 62

Лукойл Академик победи изключително трудно Балкан със 72-70 в първия мач от финалната серия на Националната баскеболна лига след тройка на Павлин Иванов при 13 секунди до края. През голяма част от мача ботевградчани бяха напред в резултата, но в края Лукойл вкара важни кошове и измъкна победата. След тази заявка за интрига в серията резултатът в нея е 1-0 победи в полза на действащия шампион. Мач №2 ще се играе в спортния комплекс в Правец, където беше и днешният сблъсък, на 19-и май (четвъртък) от 18.00 часа.

Отборите започнаха мача доста нервно, а домакините имаха преднина в резултата през цялата първа четвърт. Макар че на моменти Лукойл повеждаше с 6 точки, гостите успяха да се задържат само на 3 в края на първата част. Ботвградчани обаче се преобразиха през втората десетка, в която започнаха с 5-0. Тимът ограничи и обърка нападението на съперника си доста, което му позволи дори да натрупа двуцифрен актив при 42-30. „Студентите” завършиха полувремето с 6 точки в своя полза и стопиха дефицита си наполовина за 36-42.

В началото на второто полувреме Лукойл Академик бързо свали разликата до 2 точки, но Балкан върна серия от 5-0 и запази аванса си още дълго. Резултатността на отборите не беше никак висока, тъй като те играеха доста напрегнато. В последната минута на периода домакините изравниха при 53-53 и така всичко остана да се реши в последния период.

Последната четвърт започна с двуминутна „суша” за Лукойл Академик и серия от 5-0 за Балкан, но веднага след това нещата се обърнаха и след две слаби минути за гостите баскетболистите на Тони Дечев отвърнаха с 5 точки за 58-58. След силни моменти за Павлин Иванов и Желко Шакич Лукойл направи серия от 9-3 и натрупа малка преднина при 67-61 и 3 минути до края. Балкан върна 4 точки, но Иванов наниза тройка при оставащи по-малко от две минути за 69-65. След две поредни грешки в нападение на домакините и четири поредни успешни наказателни удара на Брандън Фортънбъри резутатът бе изравнен – 69-69 при 32 секунди до сирената. Павлин Иванов наниза ключова тройка за „студентите” при оставащи 13 секунди, а в последната си атака Балкан не успя да обърне резултата и всичко приключи.

Павлин Иванов изигра страхотна последна част за победителите и завърши с 13 точки, включително и решителната тройка в мача. 13 отбеляза и Христо Захариев, а най-резултатен за победителите с 14 точки плюс 8 борби беше Желко Шакич.

Брандън Фортънбъри наниза 25 точки за Балкан, а с 18 завърши Мартин Дурчев.

Ключови думи: Балкан