Ямбол победи Балкан с точка разлика, след продължение

9 Ноември 2012, 22:04
(0) (0)
Прочетена: 2563 6

Отборът на Ямбол записа трета победа от началото на сезон 2012/13 в Националната Баскетболна Лига, след като тази вечер се наложи изключително трудно при домакинството си на Балкан (Ботевград) с 86:85 след продължение.

Най-резултатен за бронзовите медалисти беше Мартин Дурчев с 25 точки, капитанът Станислав Говедаров се отличи с „дабъл-дабъл” – 18 точки и 10 борби, а Юлиан Радионов и Стоян Петков приключиха съответно с по 14 и 12 точки.

Иван Лилов вкара 25 точки за „зелените”, а Йордан Бозов и Урош Петрович завършиха съответно с по 20 и 19 точки.

Резултатът бе открит след тройка за Балкан, след което домакините отговориха с кошове на Говедаров н Петков. „Зелените” бързо си върнаха лидерството и дори отвориха преднина от шест точки - 14:8. До края на първата четвърт момчетата на Иван Чолаков имаха сериозни проблеми в стрелбата, особено от далечно разстояние, но въпреки това ямболии успяха да стопят пасива си до само точка след първите десет минути - 18:19.

Вторият период също стартира с кош за гостите от Ботевград, но след това и двата тима се надпреварваха да бъркат и близо две минути никой не успя да се разпише. Край на сушата сложи Дурчев, а след още няколко неуспешни атаки и към двата коша домакините поведоха след два фала на Говедаров - 22:21. До почивката баскетболистите на Балкан успяха да се възползват по-добре от всяка грешка на съперника си, а това позволи на момчетата на Петър Клечков да стигнат до нов обрат и да поведат с 36:32.

През третата четвърт мъките на домакините при стрелбата от тройката продължиха с пълни сили, като първите точки от далечно разстояние за Ямбол дойдоха благодарение на Радионов след пет минути игра и цели 12 неуспешни опита преди това. След него и Говедаров се отпуши от тройката, а всичко това даде самочувствие и аванс на „жълтите” – 55:48 след 30 минути игра.

Старта за заключителната последна четвърт ще се запомни с първата тройка и на Дурчев в мача, но отборът на Балкан отговори подобаващо с две стрелби отдалеч на Иван Лилов, както и три точки на Хънт и Петрович, а силната серия на гостите доведе до нов обрат – 60:58. Последваха луди минути на терена, като двата отбора се надпреварваха кой ще стреля повече от далечно разстояние, а 18 секунди преди края резултата бе равен – 71:71. В оставащото време Юли Радионов сбърка в атаката за домакините, а Иван Лилов пропусна за Балкан и това бе всичко в редовното време.

В допълнителните пет минути феновете в зала „Диана” станаха свидетели на истинска драма и страхотни атаки и към двата коша. Размяна на точни стрелби от средно и далечно разстояние продължи, а точка на спора в полза на Ямбол сложи Иван Марчев, който вкара един наказателен удар и оформи крайния резултат – 86:85.

Коментар на Петър Клечков след мача: Два пъти губим мача. При последната ситуация при човека с топка има трима играчи на съперника и ние имаме свободен. Само трябва да се подаде топката, имаме сам човек на позиция и той ще вкара топката. Може и да не я вкара, важното е да опита. От наши грешки загубихме мача.

ЯМБОЛ – БАЛКАН 86:85 (18:19, 14:17, 23:12, 16:23, 15:14)

Ямбол: Алексиев, Радионов 14, Чолаков 2, Марчев 7, Тенев, Говедаров 18, Секлоча 6, Иванов, Великов, Ормън 2, Дурчев 25, Петков 12

Балкан: Хънт 8, Пасков, Иванов, Л.Лилов 4, И.Лилов 25, Дос Сантош 6, Бинев, Бозов 20, Тодоров 0, Петрович 19, С.Маринов, М.Маринов 3

Ключови думи: Балкан , Иван Лилов